Záchrana špinavých hrnců a pánví: Starý tuk se dá odstranit horkou lázní, s připálenými nečistotami zatočí jedlá soda s alobalem
Pokud máte hrnce a pánve staršího data a vesele se na nich tvoří fleky od připálenin, nezoufejte. Stačí si vyhradit chvilku času a nádobí bude zase jako nové.
Každý, kdo má nějakou zkušenost s vařením, se už jistě setkal s tím, že se jídlo sem tam připálí. Můžete připálit prakticky cokoliv, co vaříte na plotně, prostě na to zapomenete a pohroma je na světě. Připálené částečky jsou opravdu nepříjemnou záležitostí. Pokud se je snažíte umýt, běžnými prostředky se vám to nepovede. Lidé si ale umí poradit se vším, proto vymysleli tento postup.
Jak umýt připálený hrnec nebo pánev?
Když tedy při odstranění připáleniny selže prostředek na mytí nádobí nebo třeba kovová škrabka, je zle. Než však vyvodíme závěry o nevhodnosti nádobí, stojí za to zkusit vyčistit připáleninu všemi možnými dostupnými způsoby. Proto než budete chtít rovnou váš produkt vyhodit, zkuste tyto osvojené triky a přesvědčte se o tom, zda je nutné tu pánev nebo hrnec vyhodit.
Abyste připáleniny vyčistili, potřebujete jedlou sodu a alobal. Ano, to je vše. Než se do čištění pustíte, dodržujte prosím bezpečnost a použijte ideálně gumové rukavice, klidně i ochranné brýle. Smíchejte 3 polévkové lžíce jedlé sody s trochou vody a směs pak vlijte na poškozená, připálená místa. Utrhněte si klidně větší kus alobalu a pomocí něj se opatrně snažte vetřít jedlou sodu s vodou do hrnce, a hlavně do spálených míst. Poté nádobí běžně umyjte, pořádně vysušte a hned poznáte rozdíl.
Jak umýt nádobí od starého tuku?
Další nepříjemnost je zachycený tuk na nádobí, který taky ani náhodou nejde umýt kartáčem nebo běžnou houbičkou na mytí nádobí. Pokud jde o menší nádobí, existuje opět trik na staré mastné skvrny. Do velkého hrnce nalijte zhruba 3 litry vody (záleží na velikosti nádobí, které tam budete vkládat) a dejte ji vařit. Jakmile voda vře, přidejte do ní směs nastrouhaného kyselého jablka a poloviny pracího mýdla. Do vroucí vody vložte to nádobí, které chcete „odmastit“, a vařte cca 30 minut. Poté už jen umyjte jako běžné nádobí.
Jak umýt staré nádobí?
Poslední radou/tipem je umytí nádobí, které je staršího data a objevuje se na něm jakýsi plak, tedy žlutohnědý povlak, který také nelze vůbec smýt běžným saponátem, houbičkou ani kartáčem. K odstranění budete potřebovat smíchat kyselinu citronovou nebo ocet spolu s jedlou sodou. Vezměte tvrdou houbu a vzniklou směsí začněte nádobí drhnout. Všechno pak ještě nechte odležet zhruba 10–15 minut. Poté stačí umýt saponátem a pořádně vysušit.
Existuje ještě jedna čisticí metoda s citróny. Nakrájejte 2 citróny na čtvrtky a vložte je do mísy/hrnce, který je zevnitř zašpiněný povlakem. Zalijte vodou a přiveďte k varu. Po 5–10 minutách vaření sami uvidíte, jak špinavé částečky uvnitř nádoby vyplavou na povrch. Jak můžete vidět, není třeba hned vyhazovat starší, špinavé nádobí, postačí trochu šikovnosti a úsilí a vaše nádobí může být jako nové.