Roztok z alkoholu a vody najde uplatnění v domácnosti i koupelně: Zbaví postel bakterií a umí zamezit vyrážce po holení
Alkohol je poměrně často složkou kosmetických produktů, stejně jako dezinfekcí. Na bakterie a další „breberky“ v posteli vám tak stačí postříkat ji alkoholem a nechat uležet.
Obsah
Pokud dumáte nad tím, jestli může alkohol zničit bakterie na vaší kůži nebo dalším povrchu, je tu krátká odpověď. Potenciálně ano. Alkohol obecně působí proti mikrobům. To znamená, že při správné koncentraci dovede zničit bakterie, viry a další nepříjemné breberky. Ovšem, jako u mnoha věcí, se jeho efektivita v tomto použití odvíjí od mnoha okolností. Vztahuje se to i na dovednost likvidovat koronavirus, původně onemocnění covid-19.
Dovede alkohol zabíjet choroboplodné zárodky?
Alkohol zabíjí tyto zárodky skrze chemický proces denaturace. K té dochází, kdy alkohol rozloží některé proteiny, které se v těchto organismech nachází. Buňky pak nedokážou správně fungovat, rychle degradují a rozpadnou se. To samé se děje při mytí rukou mýdlem. Nicméně mýdlo je v tomhle ještě efektivnější než alkohol. Nejpoužívanější dezinfekce používají buď etanol nebo isopropanol. Etanol je to samé, co je v nápojích.
Oba typy jsou celkem efektivní při dezinfekci kůže nebo dalších povrchů. Záleží to ovšem na tom, jakého neřádu se chcete zbavit. Pro tyto efekty je doporučena koncentrace 60 – 90 %. Hledáte-li tedy mezi komerčními produkty, hledejte minimálně 60 – 70 % isopropanolu. V této koncentraci dovedou zabít široké spektrum zárodků, tedy bakterie, viry i plísně. Pro čištění rukou je ovšem nejlepší standardní metoda, tedy voda a mýdlo.
Pomáhá pití s vnitřními viry a bakteriemi?
Konzumace nápojů typu vína, piva nebo vodky nijak nepomáhá tělu bojovat s případnou infekcí. Když pijete, nedosáhne koncentrace alkoholu ve vaší krvi takové síly, aby viry efektivně ohrozila. Tohle platí i pro situace, kdy jeho míra způsobí smrtelnou otravu. Stejně tak je nesmysl pít dezinfekci na ruce, ústní vodu nebo podobné roztoky. Můžete si velmi snadno přivodit záchvaty, kóma a dokonce smrt. Tudy tedy rozhodně cesta nevede.
Použití alkoholických nápojů na dezinfekci rukou nebo domácích povrchů také není moc efektivní řešení. Jejich koncentrace dosahuje 5 – 30 %, nejsou tedy tak účinné, jako určené dezinfekce. Krom toho na povrchu či kůži nezůstanou natolik dlouho, aby cokoli zlikvidovaly. Jednoduše se odpaří příliš rychle. Oba typy produktů jsou vyrobeny za konkrétním účelem a právě v souladu s ním by měly být vždycky použity.
Čištění kůže, náhrada za deodorant
Většina přípravků proti akné obsahuje nějaký podíl alkoholu, hlavně peroxid. Ano, potírání alkoholem působí proti infekcím. Uklidňuje tedy postiženou pokožku, dezinfikuje pupínky a jde o prevenci projevu akné. Je však potřeba pravidelnost a také další hygiena. Potřete si alkohol podpaží, což zlikviduje nepříjemný zápach. Samotná vůně alkoholu vyvane asi za 15 minut. Nicméně příliš časté použití této metody vám nejspíš kůži podráždí.
Odstranění tělesného ochlupení, chladící balíčky
Jednoduše si potřete alkoholem kůži v podpaží nebo klíně poté, co jste si odstranili chloupky. Zabráníte tím pozdějšímu podráždění pokožky. Smíchejte vodu a alkohol v poměru 2:1 a dejte roztok v balíčkách na hodinu do ledničky. Pak je použijte jako sáčky s ledem nebo na venkovní chlazení potravin.