Záhada ztrácejících se ponožek vyřešena: Ve skutečnosti nikam nemizí, šikovně se schovávají v různých zákoutích pračky
Snad není člověk, kterému by pračka čas od času nesežrala ponožku. A vlastně to není daleko od pravdy. Naštěstí se tomuto zločinu dá předejít.
Protože se tento problém v její domácnosti skutečně objevil, rozhodla se Cathy Hinz přijít záhadě konečně na kloub. Její pátrání nepochybně vyřeší obdobnou situaci i jinde. Její pračka totiž spodní prádlo zjevně požírala. Jakmile ovšem její manžel odšrouboval přední panel, oba doslova a do písmene oněměli. Protože v odkrytém prostoru bylo tolik ponožek, že se všechny jen sotva vešly. Dokonce našla i kreditku a nějaké drobné.
Jak se to tam proboha dostalo?
Dobře, místo činu je objeveno, stále zbývá najít způsob. Tedy jak se tam proboha ty ponožky dostaly? Na vině je totiž poškozené těsnění, které odděluje prací buben od zbytku zařízení pračky. Ve společné prádelně se tento problém objevoval jen u jednoho ze strojů. Jakmile se buben řádně roztočil, ponožky i další přítomné drobnosti byly doslova nasáty do mezery v těsnění. Pak už se jen klidně hromadily ve spodní části zařízení.
„Tohle zdůvodnění je naprosto reálné,“ poznamenal k objevu James Darmstadt, inženýr kvality ze společnosti GE Appliances. Podotkl však, že takto extrémní případ se vyskytuje jen výjimečně. Jak tomuto nešvaru ale předcházet? V první řadě věnujte pravidelnou pozornost údržbě pračky. Její funkčnost totiž nezaručuje, že se uvnitř něco neděje nebo k něčemu neschyluje. Kontrola i při normálním provozu těmto potížím předchází.
Pravidelné čištění a kontrola
Pračku tedy pravidelně čistěte a to včetně filtrů. Jakmile jste uvnitř, zkontrolujte veškerá těsnění. Důležité taky je nepřekračovat výrobcem udanou kapacitu bubnu. Jakmile se do ní už nic dalšího nevejde, necpěte to tam násilím. Mějte na paměti, že prádlo je během praní mokré a váží tedy opravdu hodně. Přetížený buben se snadno stane základem pro řadu poškození. Když perete drobné věci, velmi se vám budou hodit prací sáčky.
Právě ony poskytují dodatečné zajištění veškerým věcem, kterým by jinak hrozilo „sežrání“ nebo nějaká jiná katastrofa. Na důkladné vyčištění pračky vám přitom stačí tři suroviny, které najdete v každé domácnosti. Rozhodně se tedy nemusíte trápit s drahou chemií. Zaprvé chce dnes ušetřit každý, za druhé domácí recept zaručí zdravotní nezávadnost. Konkrétně jde o sodu v kombinaci s octem a tak kyselinu citrónovou.
Multifunkční soda, ocet a kyselina
Roztok sody a octa se dá nalít do dávkovače a spustit s ním normální cyklus. Existuje ale ještě důraznější kombinace. Cca 500 gramů sody nasypte do bubnu a do zásobníku nalijte ocet. Hodně praček totiž začíná program, tak, že odsají z bubnu přebytečnou tekutinu. Ocet by tak v bubnu přišel vniveč. Zvolte program s nejvyšší teplotou a zapněte pračku. Než dojde na máchání, zastavte ji ručně a nechte takto přes noc. Ráno program dokončete.
Kyselina citronová je také vynikající pomocník. Do bubnu nasypte 250 gramů, nastavte 60 stupňů Celsia a spusťte nejdelší program. Trápí-li vás zápach linoucí se ze stroje, pomáhá občasné praní na 90 stupňů. Vyperte takto hadry nebo utěrky, ty to bez problémů snesou. Pokud to nepomůže, pak před tímto praním vyčistěte veškerá těsnění. Pravděpodobně se totiž někde uvnitř skrývá ložisko plísně, které prací proces neodstraní.