Vynalézavé ženy v domácnosti se podělily o snadnou metodu, jak umýt knoflíky na sporáku. Bez drhnutí, a přitom důkladně – i zevnitř
Péče o sporák není v zásadě velký problém. S potížemi se setkáte vlastně jen tehdy, když potřebujete od mastnoty a usazenin očistit regulační knoflíky.
Obsah
Jenže i ta nejtěžší situace má své řešení. V tomto případě vám s jakýmkoli starým tukem pomůže jeden nástroj, který je k dostání v každé lékárně. I se zašlou špínou si totiž spolehlivě poradí amoniak, známý spíše pod názvem čpavek. Je poměrně cenově dostupný, pro efektivní použití se vybavte také dalšími nástroji. Konkrétně starým zubním kartáčkem a vatovými tampony. Pomohou vám s malými a obtížnými ploškami.
Zásady bezpečnosti a pracovní postup
Čpavek se prodává jako roztok syntetického čpavku ve vodě, jde tedy o čpavkovou vodu. Jde o žíravou kapalinu s pronikavým zápachem, je bezbarvá až nažloutlá. Někdy může být lehce zakalená, ale tím se nenechte zaskočit. Samozřejmostí je odpojit spotřebič od elektřiny. Ještě než vůbec začnete, nezapomeňte na rukavice. Stejně tak doporučujeme důkladné větrání, protože nadýchat se ho v nevětraných prostorách není vůbec nic zdravého.
Namočte vatový tampon do této lékárnické tinktury a spínače důkladně vydrhněte. Ta nejodolnější místa vezměte zubním kartáčkem. Nemusíte tlačit, postupně nechte sloučeninu odstraňovat vrstvu po vrstvě a důkladně ji obrušujte. Hlavně v rozích a spojích se hromadí nečistoty a často zapadají do škvírek. Když budete mít všechno uvolněno, projeďte ještě celou plochu houbičkou. Odstraníte tak zbytky a poslední nánosy z velkých ploch.
Je potřeba rozebrat knoflíky?
Kdykoli to spotřebič umožňuje, rozhodně sejměte z ovládacího panelu knoflíky. Většinou stačí trocha silného tahu, v případě potřeby použijte nůž nebo tenký šroubovák. Pozor – nepoužívejte keramické nože, snadno se zlomí. Díky tomu pak můžete vyčistit i vnitřek knoflíků a odstranit také nečistoty, které za ně zapadaly během předchozího čištění.
Amoniak a čištění
Ve formě roztoku neboli hydroxidu amonného (lidově čpavkové vody s koncentrací 25 %) se čpavek často používá buď přímo, nebo jako složka dalších čisticích prostředků. Vzhledem k tomu, že dovoluje čistit povrchy a materiály beze šmouh, používají ho zpravidla výrobci porcelánu, skla nebo nerezové oceli. Najdete ho také v čističích na trouby nebo grily, kde je koncentrace obvykle 5–10 %.
Zmíněná čpavková voda je užívána také pro oxidaci povrchu nových zinkových plechů, což usnadňuje budoucí barvení. Na novém povrchu totiž barvy tvoří skvrny, zatímco uměle „zestařený“ plech se dá nabarvit i čistit mnohem snadněji.
Očista digestoře
Podobně jako knoflíky umí potrápit také digestoř. Většinou se nečistí často, a když už, může to být operace na celý den. Protože jsou málokteré recepty opravdu účinné, zkuste rovnou kombinaci jedlé sody, horké vody a octa. Vyčistit tuto součást kuchyně doporučujeme minimálně jednou do roka, jinak se vystavujete riziku extrémního znečištění. A tedy i mnohem složitějšího odstraňování mastnoty a usazenin.
Ve větším hrnci přiveďte k varu vodu, přidejte 4 lžíce jedlé sody a hrnek octa. Dovnitř vložte mřížku z digestoře a nechte vařit 15–20 minut. Pak už zbývá jen součástku opláchnout pod vodou a případné zbytky odstranit zubním kartáčkem. Na zbytek digestoře vám postačí zbývající ještě teplá octová voda a máte vystaráno.