Věděli jste, že na světě existuje několik měst, ve kterých nikdy nikdo nebydlel?
Čas od času se objeví dokument v televizním vysílání nebo článek v novinách o nějakém městě, které kdysi těžilo ze své výhodné pozice, ale časem se situace radikálně změnila, z města začali odcházet lidé a z prosperujícího města se postupně stalo město duchů, které za čas začala zabírat opět příroda.
Možná jste ale nevěděli, že jsou města, která byla vybudována, ale nikdy nebyla nikým obydlena. Pojďte se s námi do několika z nich podívat.
Předměstí španělského města Sesenja
Většina zemí západní Evropy byla zasažena stavebním boomem a velikým zájmem o nemovitosti, a to jak pozemky, tak také hotové stavby. Na předměstí města Sesenja, ležícího v oblasti mezi Toledem a Madridem, byl vystavěn megalomanský komplex zahrnující 13,5 tisíce bytů. Věřitelé postupně od státu malou část bytů obdrželi, ale poté byl další prodej zastaven, a to zejména z následujících důvodů:
- bytový komplex stále neměl dokončenou potřebnou infrastrukturu
- nebylo vyřešeno složité zásobování oblasti dostatečným množstvím pitné vody
- ke stavbě některých budov v rámci komplexu nebyla získána potřebná povolení.
Poté se navíc ukázalo, že se miliardář, který za projektem stál, dostal do konfliktu se zákonem, kdy šlo o obvinění z úplatkářství a také daňových úniků. Není tedy divu, že komplex nebyl dokončen a jeho provoz nebyl nikdy byť i jen částečně zahájen.
Čínské město Kanbashi
Městy bez lidí je proslulá zejména Čínská lidová republika. Vlajkovou lodí měst, která nikdy nebyla obydlena, je město Kanbashi v severní části země. Jedná se o gigantický bytový komplex, který měl po dokončení nabídnout bydlení pro více než 300 tisíc občanů. Dokončení výstavby však několikrát zabránil nedostatek finančních prostředků. Současná situace je taková, že veškeré stavební práce byly zastaveny a investoři se snaží dosáhnout alespoň stržení některých budov, na jejichž místě by mohly být vytvořeny nové, životaschopnější projekty. Na rozhodnutí odpovědných míst v této záležitosti se však stále ještě čeká.
Angolské město Kilamba
Možná by vás nenapadlo, že se město, které sice bylo postaveno, ale nikdy nebylo obydleno, může nacházet také v Africe. Pokud budete mít někdy cestu do Angoly, ptejte se po městě Kilamba. To bylo vybudováno z toho důvodu, aby odlehčilo přelidněnému hlavnímu městu. Rozloha a struktura města je neuvěřitelná, přestavte si, že se zde nachází přes sedm set několikapatrových domů, řada škol a také nákupních center. A co je tedy důvodem liduprázdnosti Kilamby? Obyvatelé Angoly si zde sice teoreticky mohou koupit nemovitosti, ale drtivá většina si takové nákladné bydlení nemůže dovolit, ani kdyby dosáhla na pomoc od banky. Kilamba tedy zatím stále čeká na své první obyvatele.