Aby mohla žít v centru města a nestresovat se s výší nájmu, pronajala si miniaturní byt o výměře 8 m²
Když se ženě naskytla příležitost pronajmout si byt za zlomek obvyklé ceny, neváhala. Neodradila ji ani výměra pouhých 8 m².
Nejžádanějšími byty jsou nyní v České republice dle realitních makléřů ty o výměře 1+1 a 2+kk, a to jak pro účely nájmu, tak koupě. Důvodem, proč stále více lidí volí bydlení na menší výměře, je jeho rychle rostoucí cena. Ta, společně s rozvojem trendu tzv. singles, znemožňuje (zejména) mladým lidem pronájem či koupi prostornější nemovitosti. V miniaturním bytu žila i spisovatelka Felice Cohen, která dokázala zútulnit prostor o výměře 8 m2 a uspořádat ho tak, aby se jí do něj vešel i relaxační koutek.
Využila plný potenciál prostoru
Když v roce 2008 sháněla spisovatelka a profesionální organizátorka Felice Cohen dostupné bydlení na Upper West Side v New Yorku, ani ve snu by ji nenapadlo, že bude žít na 8 čtverečních metrech. Protože se ovšem běžný nájem v žádané Manhattanské lokalitě pohyboval v přepočtu okolo 81 000 Kč za měsíc, po bytu, který se pronajímal v přepočtu za necelých 16 000 Kč měsíčně, bez váhání „skočila“. Po nastěhování pro ni bylo největší výzvou uspořádání malého prostoru. Jelikož je ale profesionální organizátorkou, tohoto úkolu se ráda zhostila.
Nájemník, který obýval byt před ní, měl po celé ploše rozložený nábytek. Prostor tak byl zcela zabraný a užívání bytu bylo nepohodlné. Aby místnosti dodala více vzdušnosti, rozhodla se Felice využít téměř celou její výšku. Po obvodu stěn postavila regály, do nichž uložila praktické krabice. Díky tomu si mohla vytvořit pracovní i čtecí kout, prostor pro relaxaci pod oknem, šatnu i improvizovanou kuchyň – tu si vybavila malou ledničkou, mikrovlnnou troubou a rychlovarným hrncem.
Prostor pro spaní ponechala beze změny – jednalo se o postel v patře, které bylo tak úzké, že se na matraci nemohla ani posadit. Celková stísněnost vedla k tomu, že hned první noc prodělala Felice panickou ataku. Protože se snažila z postele co nejrychleji slézt, namontovala ke schůdkům madlo, aby se měla při případném dalším záchvatu paniky čeho držet. Koupelna, která k bytu patřila, byla vybavena sprchovým koutem a toaletou, na níž se musela žena posazovat bokem.
Jakkoliv velký prostor může být domovem
Přestože by se mohlo zdát, že Felice z bytu po prvních nepříjemnostech raději uteče, opak je pravdou. Mladá žena v něm zůstala bydlet déle než 3 roky. Za tu dobu si k bytu vytvořila láskyplný vztah. Navzdory jeho miniaturní velikosti se stal jejím domovem, který jí dokázal mnohé nabídnout. Byt byl situovaný jen blok od Central Parku a 2 bloky od zastávky metra. Navíc se necítila pod tlakem kvůli přemrštěnému nájemnému a malý prostor ji donutil přehodnotit pohled na to, kolik věcí potřebuje k životu.
Bohužel záhy poté, co o svém životě na malém prostoru natočila videoreportáž, pronajímatel jí vypověděl smlouvu. Zjistil totiž, že užívala byt tak trochu neoprávněně – její jméno nebylo uvedeno na uzavřené nájemní smlouvě. V současné chvíli žije Felice pouze o kousek dále, avšak v mnohem větším bytu, na jehož nájem si ušetřila během tří let, kdy žila na 8 metrech čtverečních.
Jak velký prostor ke svému životu potřebujete?
Zdroj: Kirsten Dirksen
udalosti247.cz
9 h
udalosti247.cz
9 h
udalosti247.cz
10 h
udalosti247.cz
10 h