Proč je v bytě tolik prachu, že se musí utírat téměř denně? Souvisí to také s vaší pokožkou, ale příčin je více
Hromadění prachu patří mezi nejčastější problémy, se kterými se potýká naprosto každá domácnost. Za jeho vznikem může stát řada příčin.
Obsah
To, z čeho se skládá prach ve vaší domácnosti, závisí na řadě faktorů včetně umístění vašeho domu a materiálů, které byly použity při jeho výstavbě. Rozhodně se proto nejedná pouze o částečky odumřelé kůže, jak si mnozí myslí – ta se sice může také hromadit ve formě prachu, ale nebývá zpravidla jeho jedinou součástí. Níže jsme se proto pro vás pokusili toto téma osvětlit, abyste i vy věděli, co skutečně stojí za neustálým výskytem tohoto nepříjemného problému.
Částečky, které v domácnostech tvoří prach
Průzkumníci z Kanadského centra pro architekturu odebrali v rámci studie vzorky prachu z 1 025 domácností, aby zjistili, které částečky zahrnuje. První skutečnost, kterou se jim podařilo odhalit, byl obsah olova ve starších nemovitostech, na které byly používány olovnaté nátěry (ty byly však v 70. letech minulého století zakázány). Kontaminace těmito látkami totiž může způsobovat z dlouhodobého hlediska závažné problémy.
Kromě olova se podle nich v prachu ukrývá široká škála dalších materiálů, které se mohou v domácnostech hromadit v závislosti na místě obydlí a materiálech, jež byly použity na jeho výstavbu. Kromě odumřelých kožních buněk výzkumníci našli částečky písku, minerálů, pylu, popela a sazí, barev a stavebních materiálů, plísní, bakterií, zbytků hmyzu a kousků vlasů. Dále také uvedli, že v menším množství může prach obsahovat látky oddělené od textilií, úlomky pevných předmětů, zbytky rostlin a trus roztočů.
Podíl jednotlivých složek se může lišit v závislosti na typu domácnosti
Průzkumníci podotýkají, že například nově postavený dům může mít vyšší podíl částic ze stavebních materiálů, zatímco dům v blízkosti rušné silnice může mít prach s vyšším obsahem venkovních nečistot. Často uváděný údaj, že 70–80 procent domácího prachu tvoří odumřelé buňky lidské kůže, je však pro většinu nemovitostí nereálný a rozhodně byste mu neměli věřit.
Obsah kožních buněk v prachu
Podle Americké chemické společnosti ztrácí průměrný dospělý člověk denně asi 500 milionů odumřelých kožních buněk, což v praxi představuje hmotnost 0,03 – 0,09 gramu. Jedná se proto o velmi malé množství „prachu“, které se sice v domácnostech může postupem času značně nahromadit, ale nikdy nebude tvořit 70–80 procent celkového domácího prachu. Je také důležité zmínit skutečnost, že odumřelé kožní buňky se ne vždy zcela v prach promění.
Část z nich totiž většinou skončí v odtoku při koupání nebo sprchování, a pokud se tak nestane, usadí se na oblečení a nakonec se vypláchne v pračce. Mimochodem, ponechání odumřelých kožních buněk v domácnosti nemusí být nutně špatné – někdejší studie z roku 2011 zjistila, že vyšší hladina olejů nacházejících se v kůži souvisí se snižováním hladiny ozonu v interiéru, který může způsobovat nepříjemné podráždění plic.