Nikdo by nepoznal, z čeho je jejich velkolepý dům postaven – náklady minimální a výhled za milion
V autonomním domku mimo sítě se dá mnohem lépe spojit s přírodou. To bylo také nejspíš základní přání ženy, která si postavila dům z 5 námořních kontejnerů.
Rosie z Nového Zélandu se rozhodla pro život mimo civilizační sítě a uprostřed přírody. V domě vyrobeném z 5 námořních kontejnerů žije v kompletní nezávislosti na civilizaci. Dům stojí uprostřed ničeho, v plně zeleném prostředí a je soběstačný stran vody a elektřiny. Jde tak nejspíš o splněný sen mnoha budoucích vlastníků nemovitostí. Pokud jsou zrovna teď na vzestupu malé domky, dobývá trh i další způsob bydlení.
Kontejnery uprostřed přírody
Konkrétně se jedná o autonomní domy z kontejnerů. Jde o způsob bydlení, který je jeden z nejlevnějších na vytvoření a také nejrychlejší na nastěhování. A Rosie na Novém Zélandu to provedla ve velkém stylu, kdy své sídlo vyrobila rovnou z pěti takových dílů. Místem jejího pobytu je region Coromandel a s 5 propojenými kontejnery je její skvostný příbytek zcela autonomní z hlediska vody i elektřiny. Solární panely jsou na 3 hlavních kontejnerech.
Dva z nich jsou umístěny vedle sebe, takže tvoří prostorný obývací pokoj. Dva na každé straně pak formují blokovou terasu uprostřed. Všechno je propojeno dřevěnými mosty, které celku dodávají velmi přírodní a přirozený charakter. Pro zásobování vodou nainstalovala Rosie dva obrovské tanky, které dohromady pojmou 2 500 litrů vody. Není použita na splachování, protože uvnitř jsou suché toalety. Rezidence je tak ekologická shora dolů.
Prosím, pojďte dál
Pokud máme věřit fotkám, pak je Rosie zanícený knihomol, protože velkou část jednoho z kontejnerů zabírá obrovská knihovna. Kuchyně je prostorná a uspořádaná takovým způsobem, že má navzdory sousedství kontejnerů dost volného místa. Všechno je umístěno na zdech, takže uprostřed místnosti je vždycky volno. A to je v rámci logistiky skutečný úspěch. Krom toho mají všechny kusy obrovská okna, takže uvnitř je stále dost světla.
Nevyhnutelně tím pádem také poskytují opravdu dechberoucí výhled na velkolepou krajinu Nového Zélandu. Toto uspořádání v kombinaci s místem vybudování vedlo k vytvoření jedné z těch konstrukcí, která vás vede k přehodnocení dosavadního života jak ve městě, tak i na venkově. Najednou se totiž doslova chcete vydat vstříc neznámu a dobrodružství. Nicméně pro stavbu právě takového příbytku je potřeba respektovat několik místních pravidel.
Jaké jsou francouzské stavební regulace?
Stejně jako pro kůlny, i pro konstrukce z kontejnerů platí konkrétní nařízení:
- Při zastavění méně než 5 metrů čtverečných plochy není potřeba žádné schvalování.
- Při rozsahu 5,01 – 19,99 metrů čtverečných je potřeba nejdříve deklarovat záměr na radnici města. Úřad má pak měsíc na jejich schválení nebo zamítnutí. Pokud nedostanete odpověď do 30 dní od data podání, je vaše žádost považována za kladně vyřízenou.
- Při rozsahu přes 20 metrů čtverečných je schválení ze strany úřadu nutné. Maximální doba posuzování žádosti je v takovém případě 2 měsíce.
Dostanete-li se v rámci plochy nad 150 metrů čtverečných, je nutná asistence architekta – pokud chcete stavět z kontejnerů. Průměrná cena za jeden kontejner je pak 1 000 – 2 000 Euro (25 000 – 50 000 Kč) a zbytek závisí na stavitelích.