Z této rekonstrukce vám spadne brada. Bytu z roku 1965 vévodí historické obrazy a šikovně upcyklovaný nábytek
V atmosférickém bytě se podařilo vytvořit jedinečné prostředí. Místnosti vyvolávají ve všech hostech ty nejvřelejší emoce a neodbytný pocit, že jsou doma.
Ano, byt Ekateriny Belokon má opravdu tento efekt. Dům byl postaven v roce 1965 a od té doby patří její rodině. Samotný dům i jeho okolí jsou jednoduše nádherné. Z oken je výhled do velikého dvora. V létě vytváří listí okolních stromů tak hustou záclonu, že mají všichni uvnitř pocit, že jsou v parku nebo v lese. Podle Instagramové influencerky „připomínají oblast, dům i dvůr sovětské filmy, na kterých je krásné černobílé léto“.
Dlouhá léta beze změny
Byt byl dlouhodobě pronajímán, aniž by se v něm něco změnilo a i stav po nájemnících byl nedostatečný. Padlo proto rozhodnutí vdechnout prostoru nový život a přitom zachovat i ducha sovětské éry. Design dělala Ekaterina sama, protože už od dětství ráda staví domy a kreslí projekty nejrůznějších obytných prostor. Nejdříve pomocí stavebnice Lego, následně přišly architektonické programy. Výsledkem jsou skutečné domy a byty, kterým dává design.
Je velmi kreativním člověkem s technickým vzděláním. Vytváří tak nejen perfektní estetický a pohodlný styl, ale současně také prostředí s vysokou ergonomií a jasnou funkčností. Interiér má podle ní totiž nejen krásně vypadat, ale být také pohodlný pro všechny stránky života. Pobyt v něm nemá člověka unavovat. Skončila tak u světlého interiéru, v němž elegantní moderní nábytek plně koexistuje s předměty z poloviny minulého století.
Spojení moderní a sovětské éry
Sovětský nábytek se designérce zamlouvá. Je totiž krásný a je o životě i jeho spojení s naší minulostí. Dobrý interiér je pro Jekatěrinu takový, který obsahuje věci důležité pro člověka, který v něm bude dlouhodobě přebývat. Mnoho věcí tady je po babiččině tetě. Majitelka samostatně restaurovala šatní skříň, stojací lampu, lustr, křeslo a židli. Jde tak o prakticky autentickou polovinu století, nikoli napodobeninu dobového nábytku.
Vintage obrazy na stěnách, původní dveře s osklením a světlo okno v koupelně dodávají prostoru jedinečnou osobitost. Dům samotný je postaven podle stalinského projektu, který se všem dočkal několika zjednodušení. Už tu nebyly štuky, zůstaly však třímetrové stropy. Je to velmi příjemné, protože i na malé ploše mají místnosti dostatek vzduchu. Globálně se tu nic neměnilo, jen byl rozšířen spací výklenek a odstraněna skříň na chodbě.
Přerod od května do prosince
Stavební práce začaly v květnu 2020 a pokračovaly do prosince. Veškeré materiály jsou střední cenový segment. Po celém bytě jsou původní parkety, jen pečlivě oškrabané. Stěny dostaly nový nátěr a jen v ložnici jsou tapety s geometrickým vzorem. Předsíň bytu je malá, dveře zůstaly původní, jen s panelem na opláštění a chytrým zámkem. Ten je možné otevřít kódem, otiskem prstu, případně na dálku. Velmi příjemné řešení pro moderní dobu.
Původně nebyl byt plánován na dlouhodobé přebývání, takže tu chybí rozsáhlejší úložné prostory. Věšák IKEA se tvarem blíží stylu z 50. Let a do interiéru tak perfektně zapadá. Doplňuje ho úložný prostor pod stropem, který tu byl i původně. Byt je jednopokojový a spací prostor je tak součástí obývacího pokoje. I v původní verzi tu byl výklenek na postel, který byl pouze zvětšen. Dal se pak osadit dvěma postelemi o celkové šíři 160 centimetrů.
V jakém nejmenším bytě jste se kdy nacházeli?