Rozpoznají psi barvy, nebo vidí černobíle? Pravděpodobně vás překvapí, v jakém spektru vnímají svět
Zjistěte, jak vás vidí váš pes. Barevné spektrum nejvěrnějších zvířecích přátel je úplně odlišné od toho našeho.
Hlavní psí hrdina Eba se ve filmu „Jako kočky a psi” potýká při deaktivaci bomby s červeným a modrým drátem, mezi kterými musí zvolit – „Je to světlá nebo tmavě šedá?“ Toto bohužel nemá s realitou příliš mnoho společného. Ve skutečnosti psi barvy vidí, ovšem v užším spektru, než jak je tomu u lidí. Pohled na okolní svět se před psy odvíjí v menším kontrastu a také trochu menším rozlišení.
Vybavenost pro noční vidění
Výjimkou z této situace je noční vidění. Oční víčka a rohovky štěňat totiž zabírají více místa v oční bulvě než u lidí. Psi mají také více tyčinkových buněk, které jsou hlavně odpovědné za vidění ve tmě. Jejich zrak je také doplněn speciální reflexní vrstvou zvanou tapetum lucidum. Díky ní vypadají jejich oči zelené, jakmile jsou vystaveny silnému osvětlení. Tato reflexní funkce se nejčastěji projevuje právě ve tmě při osvícení psa.
Zavřeme-li psa do temné místnosti, nevidí vůbec nic stejně jako člověk. I psí zrakové orgány zkrátka potřebují určité množství světla, aby dokázaly okolí nějak rozeznat. Rozdíl je v organickém zpracování viděného. Jejich oči zobrazují hloubku, ostrost pohybujících se tvarů a barvy efektivněji, a to i za špatných světelných podmínek. Psi jsou tudíž lépe vybaveni pro sledování pohybu i za šera, například pronásledování kořisti na poli.
Rozdíly v typech buněk
Zatímco naše oko má 3 typy špendlíkových buněk, pomocí kterých člověk vnímá vlnění fialové, zelené a žluté, psi mají pouze 2. Vypadají tedy skoro jako barvoslepí lidé odkázaní na červenou a zelenou. Podle badatelů je důvodem skutečnost, že psí oči se během evoluce přizpůsobily aktivitě za soumraku a svítání. V těchto denních dobách není vnímání barev tak podstatné jako citlivost na pohyb či prostorové vidění.
András Péter z katedry etologie na Eötvös Loránd Univerzity vytvořil během svého výzkumu v této oblasti modelovací program. Ten transformuje jakékoli nahrané fotografie do režimu, v jakém by stejný záběr viděl pes. Na jeho základě můžete zjistit, proč není pro výrobce psích hraček účelné vyrábět je v jasných odstínech červené nebo zelené. Jak vlastně vnímá pes vás? Nejspíše jako smysl svého života, pojďme se ale podívat na realističtější pojetí věci.
Rozlišení tváře a pozornost věnovaná očím
Psychologická studie z roku 2016 přišla s tím, že pes dokáže velmi dobře rozlišovat mezi tvářemi a hlavně očima. Rozumí také jejich pohybům a tomu, kam se dívají. Mnoho lidí však nejvíce zajímá, jestli pes z jejich výrazu pozná, zda se na něj zlobí, nebo jsou s jeho chováním spokojeni. Odpověď je jednoznačné ano. Opakovaná bádání se pokusila zmapovat schopnost štěňat rozeznat naše výrazy. Psi rozeznávají naši mimiku a spojují si ji s chováním.
Během socializace se pes učí, že úsměvy a přátelská mluva slibují příjemné zážitky. Mračení, „prskání” či ústa ve výkřiku jsou zase opakem. Psi nás také dovedou v mnohém napodobit a použitím podobné mimiky ovlivňovat naše vlastní chování. Během tisíciletí domestikace se chlupáči také naučili „jak na nás“. Z toho vychází pověstné „psí oči“, které na nás mohou snadno použít, pokud zatouží po pohlazení, drbání nebo něčem dobrém na zub.
Jak dobře odhadne váš pes vaše rozpoložení?