Vyrobte si snadno a rychle užitečný hmyzí hotel. Pomůže s likvidací škůdců i s řádným opylením. Zahrada bude bujet do krásy celý rok
Vytvořte si s námi jednoduše hmyzí hotel. Ten přiláká nejen opylovače, čímž podpoří opylení a celkovou flóru, ale navíc i masožravce, kteří se hravě postarají o škůdce.
Obsah
Pokud jste ještě nikdy neslyšeli o hmyzím hotelu, je načase se o něm něco dozvědět. Zvláště jestliže jste nadšenými zahradníky a pěstovateli. Vaše zahrádka se bez hmyzu rozhodně neobejde. Je totiž potřeba jak k tomu, aby rostliny opyloval a ty poté krásně plodily, tak k tomu, aby se zbavil škůdců. A jedním z nejlepších způsobů, jak zajistit, že budete mít hmyzu dost, je postavení domečku přímo pro ně. To už vás pak nikdy neopustí.
Proč je hotel pro okřídlené hosty tak úžasný
Tyto malé dřevěné hotýlky plné skulin přilákají užitečný hmyz. Je to uměle vytvořená skrýš, kterou hosté vždy rádi využijí. Neposkytuje jim jen možnost úkrytu, ale posloužit může také jako hnízdo k nakladení vajec a následnému vyvíjení larev. Ve studených ročních obdobích pak dále může být využíván k zimnímu spánku. Jeho obyvatele lze rozdělit do dvou skupinek. Tou první jsou opylovači.
Ti zajišťují, že květiny krásně kvetou a veškeré rostlinstvo hojně plodí. Jsou pro naši zahradu tedy životně důležití. Nejčastěji je hotel obýván hlavně včelami samotářkami, které mají velký podíl na opylování květin. Kromě nich tam však mohou pobývat i motýli či pestřenky, jejichž larvy navíc požírají nežádoucí a škodlivý hmyz. Druhou skupinou jsou pak masožravci, jako jsou třeba zlatoočka, škvoři a berušky. Ty se efektivně zbaví především přemnožených mšic.
Vytvořte si vlastní užitečný hmyzí hotel
Není přesně určeno, jak by měly tyto domečky vypadat. Funkčnost takového hotel spočívá ve vybraných materiálech. Ty by měly být rozhodně 100% přírodní a recyklované. Dejte si při výběru materiálů velký pozor, aby nebyly chemicky ošetřeny a naopak hmyz neodpuzovaly.
Co budete potřebovat k vytvoření skrýše pro hmyz
- 50 mm x 200 mm x 1 m fošna z tvrdého dřeva,
- 200 mm x 10–20 mm suché větve s dřeňovým středem, jako je hortenzie, bambus nebo tibouchina,
- cca 300 mm x 900 mm vlnitého plechu (na střechu),
- 200 mm špalek o průměru 100–150 mm,
- elektrická vrtačka (6 x 160 mm a 10 x 190 mm vrták se záhlubníkem),
- smirkový papír,
- ruční pila / motorová pila,
- svinovací metr,
- šrouby 75 mm a 50 mm.
Jak budete při výrobě postupovat
Nejprve si vezměte polínko a do jeho konce vyvrtejte dva otvory s průměrem 6 a 10 mm. Dále odřízněte dvakrát 300 x 200 mm a dvakrát 100 x 200 mm z fošny. Tyto čtyři části pak poskládejte do tvaru hranolové krabice, což poslouží jako základ pro domeček. Poté, aby vše drželo u sebe, do horní desky v rozích vyvrtejte díry, pak také uvolněte prostor přímo pod vrchní otvorem. Do vytvořených děr zasuňte šrouby.
Potom celou konstrukci otočte a všechno zopakujte. Jakmile máte základ sešroubovaný, můžete do čelní strany vyvrtat náhodné skuliny o průměru 10 mm. Nyní vezměte plech velký tak, aby přesahoval na všech stranách i po přehnutí. Pak ho ohněte v půli a umístěte ho na horní desku. Pod vytvořenou střížku dejte polínko a upevněte ji pomocí šroubů 50 mm v rozích. Nakonec už jen stačí všechny volné prostory vyplnit větývkami a máte hotovo.
Co do hotelu ještě dát a kam ho umístit
S touto umělou hmyzí skrýší si můžete opravdu vyhrát a popustit uzdu své fantazii. Základní konstrukci můžete vyplnit spoustou materiálů. Například poleny s vyvrtanými otvory, bambusovými stébly, dřevěnými odřezky, kameny, různými větvičkami, šiškami, kůrou nebo klidně i slámou. K dispozici máte nespočet možností.
Hotel je nutné umístit tak, aby byl chráněný před přímými paprsky slunce, a tedy spíše někde ve stínu. Plech by měl zabránit namočení hmyzu, ale přeci jen dejte pozor a uchraňte domek i před deštěm. Můžete ho dát třeba také blízko šalvěje, rozchodníků či pelyňku. Dejte však pozor, aby nebyl vystaven větru.