Tipy, jak se správně starat o vánoční kaktus

Jednou květin, kterou máme spojenou s dobou Vánoc, je kromě vánoční hvězdy a bramboříku také vánoční kaktus. Problém ale často spočívá v tom, že zatímco si z květinářství domů přineseme nádhernou rostlinu s červenými, bílými, žlutými, růžovými či fialovými květy, po několika málo dnech u nás doma květy opadají a většině z nás se už nikdy nepodaří přivést kaktus znovu ke květu.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Dnes pro vás máme proto několik rad, které vám v tomto úsilí mohou pomoci.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Ne každému vánoční kaktus vykvete

Vlhko, stabilní teplota a draslík

Mnoho lidí neví, že rostlina, které říkáme vánoční kaktus, je vlastně pobřežní rostlinou pocházející původně z Brazílie. Z tohoto důvodu jí také vyhovují vlhčí podmínky a stabilní teplota. To jsou dvě velmi důležité věci, které našemu kaktusu musíme zaručit i v domácích podmínkách. Pokud jde o zalévání, je potřeba půdu neustále udržovat vlhkou a zároveň celou rostlinu alespoň jednou týdně mlžit. Dejte ale pozor, abyste rostlinu nezalévali příliš, mohlo by dojít k uhnití kořenů. Z hlediska teplotní náročnosti kaktusu nejvíce vyhovuje teplota okolo osmnácti až dvaceti stupňů a také mírné světlo, nikoli přímé slunce. Proto se také vánoční kaktusy nedoporučují umísťovat například na okna směřující na jih, mnohem více jim vyhovují okna orientovaná severním nebo východním směrem. Pokud je rostlina umístěná v prostředí s teplotou vyšší než dvacet dva stupňů, nepokvete. Vyplatí se také půdu kaktusu pravidelně každé dva týdny přihnojovat hnojivem s vysokým obsahem draslíku.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Kvalitní péče znamená první květy v tu správnou dobu

Speciální terapie

Jakmile se jednou květů dočkáme, následně po odkvetení je nutné rostlině dopřát určitý vegetační klid, a to nejlépe tím, že ji umístíme do chladnějšího prostředí, s teplotou okolo deseti stupňů, a omezíme zálivku, dále ale rostlinu přihnojujeme. Někteří pěstitelé také radí rostlině po odkvetení poskytnout speciální přibližně měsíční světelnou kůru, která spočívá v tom, že ji necháme každý den přibližně deset hodin na světle a na zbývajících čtrnáct hodin ji umístíme do úplné tmy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
4 jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko: Od vlnového cvičení až po osvědčenou jógovou pozici pro uvolnění těla
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Štěně v podvyživeném stavu se jen o vlásek podařilo zachránit díky stížnostem na sociálních sítích
Události247.cz
Události247.cz
Až stovky tisíc korun skončí v kapsách podvodníků: Falešných zpěváků, kapitánů a lékařů v Česku přibývá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Používat protilodní střely Ch-22 na pozemní cíle je zrůdnost, osádka bombardéru nikdy neví, co vlastně může trefit