Z jedné rostliny výnos až 10 kilo brambor. Teď je ideální doba – pojistěte si superúrodu trikem zkušených pěstitelů

Brambory jsou zeleninou, která v užitkové zahradě málokdy chybí. Při správném pěstování, kdy dostanou dostatek živin, se odvděčí bohatou úrodou.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Od středověku jsou brambory důležitou plodinou. Díky nim dokázali lidé přečkat hladomory. Rostou i v půdách, které jsou chudobnější na humus. Pocházejí totiž z hornatých oblastí And v Peru, Bolívii a Kolumbii. V kuchyni mají brambory pestré využití. Lze je připravit nasladko i naslano. Pojďme se podívat na to, jak by se měly pěstovat, abyste z nich získali co největší výnos.

Co vysadíte, to sklidíte

Zkušení pěstitelé jsou toho názoru, že vysoký výnos brambor pěstovaných na malé ploše nezávisí na množství práce, ale na kvalitě sadby a dodržování pravidel pro výsadbu. Zde platí, že co zaseješ, to pak i sklidíš. Proto by pro pěstování brambor měly být vybrány zejména velké a zdravé sadbové hlízy.

Například jejich nepravidelný tvar je známkou degenerace a předznamenává slabší úrodu. Naproti tomu ani obrovské hlízy nejsou výhrou. I v tomto případě se jedná o nevhodnou sadbu.

Jak připravit hlízu na sadbu

Při sázení brambor je třeba dodržet jedno pravidlo – na hlíze by mělo být maximálně 10 oček. Velkou bramboru je proto možné i rozříznout na půl, abyste ho dodrželi. Řezat je nutné podél nebo napříč. Řeznou plochu můžete ošetřit jejím ponořením do popela. I když bramboru takto neošetříte, tak se přesto uzdraví.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak připravit půdu na sadbu brambor

Brambory se sice sadí na jaře, ale přípravné práce je vhodné udělat již na podzim. Vykope se hlubší brázda, do které se přidá organické hnojivo. Lze použít například listy vlašských ořechů nebo z břízy. Březové listy alkalizují půdu a obohacují ji o důležité živiny. Tímto způsobem hnojení získáte následující rok velkou úrodu.

Triky při výsadbě brambor

Těžkou a jílovitou půdu lze ošetřit přidáním prášku do pečiva nebo dřevného popela. Na jednu hlízu se dává asi 2 až 3 lžíce popela. Písčitou půdu je nutné obohatit humusem a kompostem. Unavenou půdu zlepšíte komplexním hnojivem – například 15 až 20 g dusičnanu amonného, 5 až 10 g síranu draselného a stejné množství superfosfátu. Hnojivo pak dobře s půdou promíchejte. Když přidáte do půdy mleté syrové vaječné skořápky, ochrání rostliny brambor před škůdci.

Jaké zaručené metody hnojení brambor pro lepší úrodu máte?

Zdroj: Bhg
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články