Obyčejné potraviny z kuchyně, po nichž budou všechny rostliny růst jako o závod a škůdci se jim budou vyhýbat obloukem

Potraviny, které má většina lidí doma, ale jejich využití je mnohem všestrannější, než si myslíme. Které to jsou a jaké zázraky v zahradě dokážou?

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Z kuchyně až do zahrady. Většinou to sice bývá opačně, ale mnoho z potravin, které běžně používáme ve své kuchyni má i řadu dalších všestranných využití, například v zahradě. Některé tak dokážou rostlinám zabezpečit ochranu před škůdci, jiné zase dostatek živin, vitamínů a minerálů potřebných ke správnému růstů a vývoji plodů. To vše tyto potraviny svedou, a navíc zcela šetrně a bez zbytečných chemikálií. O které se tedy jedná a jaké je jejich nejlepší využití v naší zahradě?

Sůl

Dalším důkazem že sůl je skutečně nad zlato, je také její hojné využití mimo kuchyň. Jedná se konkrétně o zahradu, ve které může být tato suroviny velkým pomocníkem. Pro ovocné stromky totiž působí jako jarní ošetření před prvním kvetením, červená řepa miluje zálivku solným roztokem a velmi dobře po ní roste, a pro cibuli je solný roztok ochranou před nebezpečnými škůdci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedlá soda

Jedlá soda, nebo také soda bikarbona je nenápadným bílým práškem s téměř kouzelnými účinky v kuchyni i mimo ni. Záchranou a zároveň první pomocí, která je určena téměř pro cokoliv na zahradě je totiž obyčejný roztok, vytvořený ze 75 g jedlé sody a 10ti litrů vody. Tím tak lze postříkat například hrozny, které chrání před hnilobou a zlepšuje chuť bobulí, ovocné stromky na ochranu před housenkami, nebo salát který je taktéž mnohdy napadán housenkami či jinými škůdci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hořčicový prášek

Další potravinou s přirozenou silou a výživným složením vhodným pro rostliny je hořčicový prášek. Ten funguje především jako přirozený odpuzovač slimáků, mšic, housenek a dalších škůdců, který stačí pouze jednoduše nasypat k napadeným rostlinkám. Můžete si však vyrobit i stejně účinný roztok, a to smícháním 100 gramů hořčicového prášku s 10ti litry vody. Přefiltrujte a opět nařeďte vodou v poměru 1:1.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kefír, jogurt a syrovátka

Ať už se jedná o jogurt kefír, syrovátku nebo jiný fermentovaný mléčný výrobek, jeho použití v zahradě má především jeden velmi důležitý úkol. Díky svým bohatým vitamínovým složkám mají totiž tyto produkty téměř zázračný účinek při prevenční ochraně plodin před plísňovými chorobami. Stačí tedy jednu z těchto surovin naředit vodou a můžete se pustit do pečování.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Droždí

Kvasnice celkově patří mezi nejlepší stimulanty růstu, také jsou však bohaté na živiny a obohacují půdu kolem rostlin o důležitou mikroflóru. Díky své všestrannosti se tak jedná o přírodní hnojivo, které je vhodné pro všechny druhy rostlin i plodin. Stačí smíchat 1 kg čerstvého droždí s 5ti litry vody, nechat 2 dny odstát a poté naředit vodou v poměru 1:10. Použít se také dá i sušené droždí, kterého vám na 10 litrů vody bude stačit pouhých 10 gramů. Opět nechte odstát a nařeďte vodou v poměru 1:5.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mléko

Stejně jako mléčné výrobky, i mléko samotné obsahuje nemalou řadu vitamínů, minerálů a jiných prospěšných látek, které se budou hodit i pro použití v zahradě. Mléko se například skvěle hodí k obohacení rostlin a mnohdy se používá jako prevence proti žloutnutí listů. Stačí pouze smíchat 20 g přírodního mýdla, 1 litr mléka, 30 kapek jodu a 10 litrů vody. Vznikne vám tak roztok, který listy dokonale vyživí a podpoří jejich růst a také růst plodů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Coca Cola nebo Pepsi cola

Tento sladký perlivý nápoj se pěstitelům a zahrádkářům osvědčil především jako účinný odpuzovač mšic, nejrůznějších druhů červů a jiných škůdců. Miska s touto tekutinou dobře působí také jako lapač slimáků. Stačí ji jednoduše po troškách přilít k napadené rostlince, kterou navíc kofein a cukr nabudí k rychlejšímu růstu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zdroj: The Gardening Cook

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články