Domácí repelent na mšice: Na 8 litrů vody stačí 2 lžíce amoniaku a lžíce mýdla

Mšice patří mezi nejčastěji se vyskytující škůdce. Připravte si doma jednoduchý postřik, který je bez milosti vyhubí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Léto se kvapem blíží a už nyní můžete pozorovat a odhadovat, jaká asi bude letošní úroda. Ač je vláha pro půdu základem úspěchu, vlhké a teplé počasí může zvýšit výskyt některých škůdců, kteří mohou celé vaše snažení zmařit. A to doslova během několika dní. Největší problém pak mohou představovat slimáci a mšice. Zrovna mšice jsou sice viditelné pouhým okem, ale jsou velmi malé, můžete je proto snadno přehlédnout. Když už je ale zaregistrujete, existuje rychle namíchaná emulze, která vás jich zbaví.

Proč chránit berušky a hubit mravence

Je mnoho známých druhů mšic a často jsou pojmenované po plodině či rostlině, které škodí. Jejich výskyt poznáte podle pokroucených listů a zdeformovaných plodů. Jasným signálem je ale i lepivá tekutina pokrývající místa, kde se nejčastěji nachází, tedy stonek a spodní strany listů. Žijí v koloniích, proto jsou větší jedinci při bližším ohledání snadno viditelní. Neklamným znamením jejich přítomnosti je ale hlavně výskyt mravenců.

Mravenci si rádi pochutnávají na lepkavé tekutině, kterou mšice vylučují, a přirozeně je chrání. Přenášejí mšice z rostliny na rostlinu, aby měli dostatek sladké tekutiny, a tím pomáhají mšicím nalézt nová místa k žití. Pokud tedy vidíte mravence třeba i doma, zbavte se jich co nejdříve. Velmi dobře funguje například rýže, aby mšice neměly šanci napadnout vaše rostliny v domácnosti. Přirozeného nepřítele pro mšice představuje slunéčko sedmitečné neboli beruška. Hlavně jejich larvy se živí tak, že požírají mšice.

Mšice na stonku, mravenec a beruška iZdroj fotografie: Pixabay

Jak se mšicemi bojovat rychle a efektivně

Mšice je nutné vyhubit co možná nejrychleji, aby existovala možnost, že své rostliny a jejich plody ještě zachráníte. Mšice se sice vyskytují primárně na stoncích a listech, některé druhy ale žijí v půdě a požírají kořeny. Velmi rychle se také množí.

Když už se u vás objeví, udělejte si jednoduchý roztok. Rozmíchejte 2 lžíce amoniaku v malém množství vody a přidejte lžíci mýdla nebo tekutého prostředku na mytí nádobí. Tuto směs nařeďte v 8–10 litrech teplé vody a pomocí rozprašovače naneste na napadenou rostlinu. V obchodech je k dostání spousta přípravků, ať už na přírodní bázi, a tedy šetrné, nebo ty, co jsou založené na chemii. Se mšicemi ale můžete zatočit i pomocí zbytků, co často končí v koši. Velmi účinná je například i banánová slupka, která mšice odradí.

Jak bojujete se mšicemi vy?

Zdroj: Ukr.Media
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články