Nedejte třásněnkám své okurky lacino – osvědčené babské rady v akci

Rozpoznáte-li na pěstovaných rostlinách okurek třásněnky, okamžitě je zlikvidujte. Pomohou vám s tím i lidové recepty na insekticidy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Třásnokřídlí (latinsky Thysanoptera) jsou šířeji známí pod označením třásněnky. Jedná se o řád hmyzu s proměnou nedokonalou. Jeho zástupci, jichž je kolem 5 500 druhů, jsou 1–3 milimetry dlouzí, mají třásnitá křídla a bodavě sací ústní ústrojí. Jelikož se živí rostlinami, jsou postrachem všech zahrádkářů. Na pozoru by se před nimi měli mít zejména pěstitelé okurek, jejichž listy dokáží třásněnky, konkrétně chmelová, západní a zahradní, bleskově zlikvidovat. Zjistěte, jak se proti nim můžete účinně bránit, a co udělat pro prevenci jejich přemnožení.

Napadení třásněnkami řešte ihned

Největším postrachem pěstitelů okurek jsou pravděpodobně plísně, ovšem ani invazi hmyzích škůdců není radno podceňovat. Třásněnky zahradní, chmelová a západní si – pokud jim dáte příležitost – rády pochutnají na plodech vaší práce. Tento škůdce dokáže zlikvidovat jak květy, tak listy a plody rostliny. Pokud se na vaší zahradě nebo ve skleníku přemnoží, můžete velmi rychle přijít o celou úrodu. Jakmile si na rostlinách všimnete malých, světle žlutých teček, zpozorněte. Jedná se o první příznak jejich přítomnosti.

Jestliže napadenou rostlinu ponecháte bez pomoci, mohou poškozené listy zhnědnout a uschnout. Rostlina bude celkově oslabená a vás čeká (přinejlepším) pouze nižší výnos. V případě, že třásněnky napadnou i květy, můžete se „těšit“ na deformované plody. V horším případě škůdce na rostlinu zavleče i virus mozaiky okurky (Cucumber mosaic virus), který způsobí její zakrnělost, celkové zpomalení růstu, sníženou tvorbu květů, popřípadě i opad květů a plůdků.

Účinná obrana je prevence

Abyste snížili riziko výskytu třásněnek ve svém skleníku, dbejte na dodržování preventivních opatření – nic vás nestojí a jsou funkční. Zaprvé pravidelně odstraňujte rostlinné zbytky a plevel, který likvidujte i po konci sezóny, a zadruhé zeminu hluboce zorejte. Zamezíte tím přezimování třásněnek v půdě. Dobré je také střídat plodiny a hlídat si kvalitu sadebního materiálu. Společně s výsevem ve skleníku instalujte i modré lepové desky (třásněnky přitahuje modrá barva) a nechte je tam po celou sezónu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Detail napadeného okurkového listu

Jak se třásněnek šetrně zbavit

V případě, že na svých okurkách rozpoznáte třásněnky, na nic nečekejte a začněte jednat. Využít můžete chemické i biologické insekticidy, které zakoupíte ve specializovaných prodejnách, nebo dravý hmyz, který třásněnky zlikviduje. První pomoc okurkám nicméně zvládnete dát i se surovinami, které máte doma. Insekticidem dle lidového receptu je výluh z česneku a cibule. Na jeho výrobu si připravte 3 kilogramy česneku a 2 kilogramy cibule, které nadrobno nasekejte, zalijte 10 litry vody a nechte 2 dny louhovat.

Po uplynutí potřebné doby výluh slijte, přidejte do něj 40 gramů tekutého mýdla a důkladně promíchejte. Domácí insekticid následně přefiltrujte a na napadené okurky použijte jako postřik. Účinný je prý i výluh z vlaštovičníku, na který budete potřebovat 3 kilogramy čerstvých rostlin. Vlaštovičník zalijte vodou a nechte 24 hodin louhovat. Poté smíchejte 1 litr výluhu s 8 litry vody, 40 gramy mýdla a s 1 litrem vývaru z černého pepře (na 1 litr vody přidejte 10 gramů pepře, vařte 30 minut). Rostliny ošetřete postřikem.

Jak se vypořádáváte se škůdci na své zahradě?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Fyzioterapeut doporučil 5 cviků, které odbourají bolest zad v bederní oblasti. Navíc posílí okolní svaly, takže fungují i jako prevence
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Nervózní autistická žena vypadala, že se na pódiu ocitla omylem. Posléze se diváci museli stydět, že měli jakékoli předsudky
Události247.cz
Události247.cz
Růst důchodů nekončí: Během následujících měsíců se zvednou hned několikrát. Češi ale vyšší penzi nechtějí hned z několika jasných důvodů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Miliony mrtvých hladem. V 6. století nad severní polokoulí rok a půl téměř nesvítilo slunce