Tři hlavní věci, které je potřeba na jaře udělat v každé zahradě. Každý soused ji poté bude v létě obdivovat a vychvalovat

Jaro se blíží a teploty venku stále kolísají. To může mít fatální následky na naši zeleň. Co dělat?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jarní počasí je zrádné. Slunečných teplých dnů přibývá, ale všudypřítomné sněhové přeháňky či mrazíky umí naši zeleň pěkně potrápit. Jaké věci tedy dát na zahradě do pořádku, abychom pomohli našim stromům, keřům a jiné vegetaci?

Ochrana

Jarní počasí je zrádné. Zima zdánlivě končí a slunce začíná mít sílu. Kolísání denních i nočních teplot často vede k omrzlinám i popáleninám. Jarní období je pro stromy i keře na zahradě nebezpečné. Pomoci jim můžete ochranou kůry, a to natřením vápnem či obalením prodyšnou textilií. Neopomeňte ani jehličnaté stromy, ty můžete ochránit pytlovinou či jiným krycím materiálem s nepropustností ultrafialového světla.

iZdroj fotografie: Pixabay

Čištění starých plodů a listů

Veškeré nečistoty musí být ze stromů i keřů odstraněny. Všechny pozůstatky plodů i starých loňských listů tak dáme pryč. Tím předejdeme různým rozvojům hniloby a jiných infekcí. Aby viry a plísně neměly sebemenší šanci, měli bychom vyčistit i okolí stromku kolem kmene. Shrabejte všechny nečistoty, pozůstatky spadlých větví, plodů i nafoukaného listí a vše spalte nebo přidejte do kompostu.

Prořezávání stromů a keřů

Prořezávání zahrady je nutnost. Prostřihy stimulují růst stromů, podporují lepší vývoj nových výhonů a zvyšují také výnosy plodin. Nejpozději v únoru či březnu tak stříhejte ovocné dřeviny, jako jsou jabloň a hrušeň, ale také jeřáb, hloh nebo dřín. Odstraňte veškeré suché a nemocné větve. Prořežte také veškeré výhonky, které rostou uvnitř koruny. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Prořezávání pomáhá také bojovat proti škůdcům a různým chorobám. Nezapomeňte, že je nutné dezinfikovat nástroj a ošetřit řezy silnější než 2 cm v průměru. Samotné prořezávání také provádějte v počasí s teplotami kolem nuly či do maximálně -5 °C. Na závěr můžete natřít i kůru vápnem. Tím byste měli stromy i keře kompletně připravit na nadcházející sezónu.

Zdroj: Ambius

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články