Nenechte se připravit o úrodu mandelinkou bramborovou: Lidové recepty, které nic nestojí

Pokud vaši úrodu napadly mandelinky a vy nevíte, jak se jich zbavit, pak vyzkoušejte lidové prostředky, které jsou účinné, a navíc šetrné k přírodě.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pěstitelé brambor, ale i jiné zeleniny z čeledi lilkovitých (jako jsou lilky, rajčata a papriky), určitě vědí, jak těžké je zbavit se škůdce mandelinky bramborové (Leptinotarsa decemlineata). Tento parazit je nebezpečný zejména pro mladé rostliny, kterým požírá měkkou část listů, což může vést až k jejich úhynu.

Různé způsoby ničení mandelinky

Úplně vyhubit ji nelze, ale je možné její výskyt do značné míry omezit. Způsobů, jak toho docílit, je několik. Od sběru, který se jeví jako nejúčinnější metoda (i když na velkých polnohospodářských plochách nerealizovatelná), přes odpuzování pomocí výsadby rostlin, které mandelinkám „nevoní“, až po postřiky. Může jít o ty chemické nebo o podomácku připravené lidové prostředky.

Domácí postřiky a odvary

Domácí postřiky mají řadu výhod. Především jsou šetrné k přírodě a zcela bezpečné pro lidi, zvířata i pěstované plodiny, takže se nemusíte bát, že budete konzumovat chemicky ošetřené rostliny. Všechny z těchto prostředků můžete podle potřeby používat i opakovaně:

  • Mezi nejoblíbenější recepty, jak se vypořádat s tímto broukem, je použití mýdla. Stačí nastrouhat kostku mýdla na praní do hrnce s vodou a nechat několik hodin vařit na mírném ohni. Hotový roztok nechte vychladit a aplikujte postřikem na napadené rostliny.  
  • Další užívanou metodou je smíchání 100 g jedlé sody, 100 ml 9% octa a 10 litrů vody. Vzniklým roztokem postříkejte rostliny, které jsou napadeny mandelinkou.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Postřiky z rostlin proti mandelince

Jako účinný způsob, jak se zbavit mandelinky, lze použít i roztoky, které si připravíte z rostlin rostoucích okolo vás. První recept lze připravit smícháním 1 kg stonků a listů vlaštovičníku s 10 litry vody. Nechte 48 hodin odstát, a pak sceďte. Odděleně rozpusťte 15 g chloridu vápenatého v 1 litru vody. Tyto dva roztoky smíchejte a aplikujte rozprašovačem na mandelinkou postižené rostliny.

Další možný postřik si připravíte smícháním 200 g rozdrceného česneku s kýblem vody. Nechte odstát 4 dny a po přecezení použijte jako postřik na listy rostlin. Kouříte? Pak jednoduše smíchejte 200 g sušeného tabáku s kbelíkem vody a nechte 2 dny odležet. Přeceďte přes sítko a vzniklým nálevem ošetřete napadené rostliny. A vyzkoušet můžete i další tipy:

  • Sušená a rozemletá hořčičná semínka smíchejte s 10 litry vody, přidejte 100 ml stolního octa a výsledným roztokem postříkejte rostliny.
  • Nebo vezměte kilo ořechových listů a zalijte je 10 litry vroucí vody. Po týdnu přeceďte a můžete aplikovat.

K přípravě odvarů nebo nálevů do postřiku můžete použít i jiné rostliny, které mandelinky nemají rády, jako třeba lopuch, zimolez, pampeliška, pelyněk nebo pálivá paprika apod.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Postřik z mandelinky

Tělo mandelinky v sobě obsahuje jed, jehož zápach mandelinky nesnáší. Pro přípravu tohoto postřiku budete potřebovat sesbírat asi 0,5 kg mandelinek. Ty vložte do kbelíku, zalijte je vodou a přikryjte. Nechte je louhovat 4–6 dní, dokud všechny mandelinky neklesnou ke dnu. Pro přípravu finálního postřiku nařeďte 1 litr tohoto roztoku dalšími 2 litry vody a pak aplikujte rozprašovačem na postižené rostliny. Pozor, nepoužívejte neředěný mandelinkový roztok, abyste nespálili listy.

Někteří zahradníci jsou k použití lidových postřiků skeptičtí. Tvrdí, že jejich úspěch je spojen s použitím v letech, kdy byl přirozený úbytek těchto škůdců, a tedy nesouvisí s použitím těchto přípravků. Je jenom na vás, zda se rozhodnete pro použití šetrnějších metod ničení mandelinky. Koneckonců, k použití chemie se můžete uchýlit kdykoliv, pokud by přírodní metody selhaly.

Jaká je vaše metoda na hubení mandelinky?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články