Vyhazovat slupky od česneku je škoda: Ochrání zahradu i úrodu před škůdci a zklidní podrážděnou pleť

Česnekové slupky se vyplatí nevyhazovat. V zahradě ochrání plodiny před škůdci a poradí si s podrážděnou pokožkou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česnekové slupky skončí nejčastěji v odpadkovém koši, v lepším případě na kompostě, kde se rozloží. Je to ale škoda, protože tento zdánlivý odpad najde spoustu dalšího využití. Slupky obsahují totiž kvercetin – sloučeninu s antioxidačními a protizánětlivými účinky. Ten má blahodárný vliv na lidské zdraví a oběhový systém. Kromě toho česnekové slupky využijete v zahradě, kde při správném postupu ochrání a posilní pěstované rostliny i sklizenou úrodu.

Česnekový zákvas smrdí, ale chrání

Připravte si česnekový zákvas, který ochrání mrkev před plísňovými chorobami a pochmurnatkou mrkvovou. Příprava není složitá, jen vyžaduje trochu času. K výrobě můžete použít česnekové slupky, stonky i květenství. Slupky ve vhodné nádobě zalijte vodou a dejte na stinné místo.

Po týdnu směs začne kvasit a na povrchu se začnou tvořit bublinky. Směs důkladně promíchejte, dokud bublinky nezmizí. Zředěným zákvasem zalévejte mrkev, řepu i jiné mladé plodiny. Česnekovými slupkami můžete také jednoduše posypat uskladněnou mrkev a ochránit ji tak před plesnivěním.

Česnekové slupky vyženou škůdce

Pomocí slupek z česneku se můžete zbavit škůdců, kteří ohrožují vaši zahradu. Zatočí i s obávanou mandelinkou bramborovou. Česnekové slupky jednoduše vyvařte ve vodě a takovým vývarem ráno nebo večer jednou týdně důkladně postříkejte nadzemní části brambor. Stejně tak česnek nenávidí mšice a svilušky. Namočte slupky na pět dní do vody, poté přefiltrujte a roztokem postříkejte napadené rostliny. Ošetření provádějte zhruba čtyřikrát do týdne do doby, než mšice a svilušky úplně nezmizí.

Česnekové slupky chrání zeleninu před škůdci iZdroj fotografie: Pixabay

Česneková péče o pleť

Málokdo tuší, že česnek má své využití i v péči o pleť. Z česnekových slupek se dá připravit nálev, který dokáže zklidnit podrážděnou pokožku, například od hmyzího kousnutí. Česnekové slupky vložte do hrnce, zalejte vodou a patnáct minut povařte. Poté nechte dvanáct hodin louhovat. Po uplynutí této doby sceďte. Do odvaru namočte vatový tamponek a podrážděná místa s ním omyjte. Uvidíte, že zarudnutí brzy zmizí.

Jak nakládáte s česnekovými slupkami?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Narecki

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak působí kratom? Poznejte ho blíže
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Michaela Kuklová překonala rakovinu, ale o lásku nestojí. „Když se zamiluji, lítám v tom jak malá holka, takže jsem si lásku zakázala,“ říká
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky