Afrikány mají úžasnou funkci – tedy ne jen tu ozdobnou. Touto metodou pěstování vás navíc zahltí květy už v květnu
Aksamitníky jsou okouzlující rostliny, které svou vůní odeženou všechny savé i žravé škůdce z vaší zahrady. Jejich vysazením tedy neprohloupíte.
Afrikán neboli aksamitník (Tagetes) patří mezi okrasné rostliny z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Charakteristické jsou květy hrající odstíny žluté, oranžové či červené a vykrajované listy tmavě zelené barvy. Vzhled ovšem není jeho jedinou předností. Vyniká v naprosté nenáročnosti na pěstování. Vůně, kterou vydává, navíc odpuzuje velkou škálu škůdců zahradních a polních plodin (např. mšice nebo mandelinky).
Jak vysévat aksamitníky
Rostlinku, která je vysoce odolná vůči suchu a napadení patogeny, vysévejte nejlépe od poloviny března do konce dubna. Pokud tento termín dodržíte, dočkáte se v květnu prvních poupat. Co se týče substrátu, vyberte ten pro výsev a množení. Poté, co jím naplníte pěstební nádoby, na jeho povrch rovnoměrně rozprostřete osivo aksamitníku. Nakonec přidejte slabší vrstvu zeminy a proveďte zálivku. Květináč umístěte na slunné místo, nejlépe na okenní parapet.
Dopřejte jim dostatek prostoru
Aby došlo ke klíčení (přibližně za 4–5 dní), je třeba udržovat okolní teplotu pohybující se okolo 25 °C. Pokud nemáte možnost dodat rostlinám dostatečné teplo, vysejte jejich semena hlouběji (cca do 6–8 centimetrů). V půlce měsíce května, tedy po skončení jarních mrazíků, vzrostlé sazenice vysaďte na venkovní záhon. Spon dodržte 40×40 cm u odrůd větších, 20×20 cm u středních a 15×15 cm u menších.
Při pěstování aksamitníku můžete proces předpěstování přeskočit a přistoupit rovnou k výsevu ve venkovním prostředí. Úkon lze ovšem provést až v druhé polovině května, kdy nehrozí zmrznutí klíčků. Květů se při této metodě dočkáte v průběhu července. Počínejte si takto:
- Ve sponu 30(40)x30(40) cm vytvořte 5 cm hluboké jamky.
- Vysejte osivo, které přikryjte alespoň 1 cm silnou vrstvou zeminy.
- Vydatně zalijte.
- V případě menší vzdálenosti mezi rostlinami nebo vysetí většího množství semen do jamky vytrhejte po vzejití slabší kousky.
Nejlepší hnojivo pro afrikány
Abyste si zaručili bohaté kvetení aksamitníků, aplikujte k nim vhodné hnojivo. Nejlepších výsledků se dočkáte s přípravky bohatými na fosfor a draslík, jako je např. superfosfát. Sáhnout ovšem můžete i po domácí alternativě. Rostliny perfektně vyživí dřevěný popel, který v množství 0,5 kg rozpusťte v 1 l vody a použijte jako zálivku. Živinný roztok rostlinám navíc dodá i dávku hořčíku a vápníku.
Kterou odrůdu aksamitníku běžně pěstujete?