Naše babičky dobře znaly sílu levných domácích pomocníků: Nesnesitelný zápach ze dřezu či umyvadla zmizí díky nim už za 10 minut
Pravidelný úklid nemusí stačit na nepříjemnou vůni linoucí se z kuchyňského dřezu. Eliminovat odér i bakterie, které způsobují zbytky jídla v odtoku, můžete snadno a levně.
V kuchyni se hromadí více bakterií než na toaletě. Pro lidské zdraví mohou tyto mikroorganismy představovat riziko. Neviditelné nebezpečí se drží v houbičkách či hadřících na nádobí, na ovoci a zelenině nebo i v samotném dřezu a ve výlevce. Jedním ze signálů, že byste měli zakročit, je zápach. Klíčový je proto pravidelný úklid. Pokud se přesto z výlevky line nepříjemný odér, existují jednoduché triky, jak se ho zbavit.
Triky znaly už naše babičky
Nevábně vonící kuchyňský dřez je jednou z nejčastějších bolístek v domácnosti. Příčinou je pravděpodobně to, že se v potrubí nahromadí jídlo a nečistoty, které se mohou časem začít kazit a zapáchat. Může to být i smrad vzlínající z kanalizačního potrubí nebo z nahromaděné plísně. Nelibá vůně z kuchyňského dřezu sama od sebe nezmizí, a tak budete muset rázně zakročit.
Každodenní úklid kuchyňského dřezu musí být samozřejmostí. Pouhé otírání však dlouhodobě nestačí. Je třeba dřez i výlevku opravdu pořádně čistit. K odstranění bakterií i zápachu můžete vyzkoušet speciální prostředky, které lze koupit v obchodech, ale nepatří k nejlevnějším. Efektivnější a levnější metody znaly už naše babičky. Používaly několik triků, s jejichž pomocí se zápachem a bakteriemi ve dřezu zatočily.
Čištění
Základem je mít dřez opravdu čistý. Na většinu nečistot by měl vyzrát ocet nebo citron a jedlá soda, které současně mají i antibakteriální účinky. Postup je jednoduchý – navlhčíte dřez octem či šťávou z citronu, nasypete na něho sodu a necháte několik minut působit. Následně ho vydrhnete hadříkem a opláchnete.
Dezinfekce
Skvělým pomocníkem je ocet. Otřete kohoutek a ucpěte odtok dřezu špuntem. Naplňte ho horkou vodou a přilijte ocet. Měl by vyzrát na mikroby, navíc je účinný i v boji s vodním kamenem.
Voda
Se zápachem lze bojovat i za pomoci horké vody. Nelibý odér je častější v domácnostech, které používají myčku na nádobí. Zbytky jídel se více usazují v potrubí a smrdí. Preventivně proto každý den vylijte do odtoku vroucí vodu. Nečistoty v potrubí alespoň částečně spláchne.
Citron
Citronová šťáva je všestranný úklidový pomocník. Pomůže i se zápachem z výlevky. Nalijte ji do odtoku a nechtě několik minut působit. Nakonec ji spláchněte horkou vodou.
Soda
Jedlou sodu ocení každá hospodyňka. Pomůže i se smradem ze dřezu. Do odtoku trochu sody nasypete, necháte ji několik minut působit, a pak do něho opatrně nalijete trochu horké vody. Nakonec výlevku pořádně propláchnete tekoucí vodou. Vyjma zápachu soda také zajistí, že se dřez bude méně často ucpávat.
Ocet
Pokud se ze dřezu line opravdu velmi silná nelibá vůně, zkombinujte účinek jedlé sody a octa. Do výlevky nasypte sodu, přilijte ocet a několik minut vyčkejte. Nakonec vše pořádně spláchněte.
Tablety
Složení tablet, které dáváte do myčky, skvěle zabírá i na zápach ze dřezu. Tabletu rozpusťte v horké vodě, a poté roztok nalijte do dřezu. Nakonec samozřejmě propláchněte.
Sítko
Nejlepším preventivním opatřením, které podstatně eliminuje počet nečistot pronikajících do odtoku, je přídavné sítko. Čím hustší bude, tím méně zbytků jídla se dostane do potrubí, kde mohou začít hnít a smrdět.