Vodní kámen v rychlovarné konvici zmizí už po 1. aplikaci. Stačí do ní nalít trochu octa

Vodní kámen dokáže potrápit nejednu šikovnou hospodyňku. S pomocí jednoduchých receptů z domácích surovin se ho naštěstí snadno zbavíte.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Hlavním důvodem tvorby vodního kamene je vysoký podíl vápníku a hořčíku ve vodě. Tyto dvě látky pak tvoří sraženiny, které v zásadě nejsou zdraví nebezpečné, ale působí velmi nevábně. Podobné sraženiny můžete najít nejen ve varné konvici, ale také například na vodovodním kohoutku nebo na výpusti u vany. Zkrátka všude, kde poměrně často teče nebo se usazuje voda. Zbavit se usazenin naštěstí není tak velký problém, jak by se mohlo zdát.  

Ocet a jedlá soda působí vždy 

Na vodní kámen většinou platí klasické a léty osvědčené rady našich babiček. Mezi nejoblíbenější a zároveň nejlevnější způsob, jak odvápnit varnou konvici patří použití octa, všestranného pomocníka v domácnosti. Stačí ho nalít do vody v poměru jedna ku jedné. Směs v konvici uvařte a poté nechte minimálně hodinu působit. Tato metoda však má trochu úskalí v charakteristickém zápachu octa. Proto musíte postup opakovat několikrát, než se zápachu z konvice zcela zbavíte.  

Dalším oblíbeným přípravkem k domácímu boji proti vodnímu kameni je jedlá soda. Stačí do konvice nalít vodu se dvěma až třemi lžícemi jedlé sody a nechat ji uvnitř několik minut působit. Konvici pak stačí jen důkladně opláchnout a můžete ji zase ihned využívat a vychutnat si tak dle libosti svůj oblíbený horký nápoj.  

Můžete zkusit i netradiční metody v boji proti vodnímu kameni 

Podobné účinky jako jedlá soda má také citronová šťáva. Sklenici šťávy jednoduše nalijte do konvice, kde ji nechte minimálně hodinu působit a poté ji jen opláchněte. Vodní kámen by měl téměř okamžitě zmizet. Místo citronové šťávy lze použít i kyselinu citronovou. Jeden sáček kyseliny citronové zalijte vodou a nechte ji v konvici provařit. Směs pak nechte několik hodin působit. Po opláchnutí bude vaše varná konvice jako nová.  

varná konvice na lince iZdroj fotografie: Pexels

Neobvyklým způsobem pro odvápnění varné konvice je použití slupek od brambor. Umyté a čerstvé slupky vhoďte do konvice, zalijte je vodou a v konvici je povařte. Vodu pak vylijte, slupky vyhoďte a postup opakujte s čerstvými slupkami, dokud vodní kámen z konvice nezmizí. Jak dlouho budete čekat, závisí na tom, v jakém stavu vaše varná konvice byla.  

Na odvápnění konvice můžete zkusit použít také Coca-Colu. Nápoj nalijte do konvice, zřeďte jej trochou vody a přiveďte jej k varu. Chcete-li efekt zbavení se vodního kamene zvýšit, přidejte do Coca-Coly trochu jedlé sody. Budete překvapeni účinností metody. K neobvyklým metodám pro boj s vodním kamenem patří také použití zubních náhrad. Stačí jich pár hodit do vody v konvici a přes noc nechat působit. Abyste zvýšili účinnost všech uvedených metod, měli byste je opakovat minimálně jednou za měsíc. Vaše varná konvice vám poděkuje a bude pak dobře sloužit.

Jak bojujete s vodním kamenem vy?

Zdroj: O2
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Superpotravina med: Potravina plná vitamínů pomůže nejen na nachlazení
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
České matky se obuly do Simony Krainové kvůli výchově dětí. Jsou podle nich nevzdělané
Události247.cz
Události247.cz
Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství