Starý nábytek už nikdy nevyhodíte. V několika snadných krocích z něho vyčarujete nový a levně oživíte domov

Jakmile člověk pozná krásu upcyklace starého nábytku, rozhodně má chuť to vyzkoušet taky. K tomu se ovšem hodí znát pár tipů a pravidel, jak s renovací nábytku správně začít.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý, kdo vlastní domácnost, se většinou snaží, aby byla v co nejlepším stavu a udržovala si svou krásu. S tím se úzce pojí také lidské uvědomění, že se vyplatí umět si zrenovovat nábytek. Díky tomu se z něj mohou stát ještě krásnější kousky, než předtím. Jak toho ovšem můžete docílit a co stojí za upcyklaci?

Zhodnoťte skutečné využití

Málokdo oplývá zásobou postaršího nábytku a jakmile vám dojde, většinou se při tomto koníčku musíte poohlédnout na internetu. Tam se dá totiž najít mnoho starších kusů, jež ještě můžete zachránit. Jen se musíte zamyslet nad pár věcmi. K čemu budete daný nábytek využívat? Bude se každý den opotřebovávat, a nebo jej budete mít spíše jen tak na okrasu? Dle toho musíte úpravy na nábytku provedené přizpůsobit.

Dále je dobré zjistit, z čeho se nábytek skládá a čím byl naposledy ošetřen. Pokud chcete natírat dřevo, na které byl nanesen vosk, nejprve vosk musíte odstranit. Zároveň vždy zvažte, do které místnosti předmět umístíte a dle toho přizpůsobte barvy i celkový design. Můžete stvořit naprosté umění, ale jakmile se vám do bytu či domu nebude hodit, tak vám to může být líto. Pokud se daný kus tedy nepokusíte prodat či darovat.

Může být nový, starý i poškozený

Jednoduše řečeno, nekladou se meze tomu, co byste chtěli vylepšit. Samozřejmě, ekologičtější je se pokusit opravit staré a již „nepotřebné“ kusy nábytku. To ale neznamená, že si nemůžete koupit čistě bílý nový nábytek a něco z něj udělat. A co se týče stavu? Samozřejmě je lepší najít nějaký kus, který nevykazuje až takové známky škod.

Na druhou stranu, pokud jste v této oblasti již trochu pokročilí a chcete pořádnou výzvu, vůbec se těch poškozených kusů nebojte. Můžete jim vdechnout nový život a udělat z nich něco, co bude fungovat dalších několik let. Zaměřit se můžete opravdu na cokoliv. Ať už to jsou menší dekorace v podobě rámů na fotky, vázy či lampy, nebo větší a užitečný nábytek jako jsou skříně, stoly, židle… Upravit můžete snad vše a inspiraci najdete skoro všude.

Pozor si dejte na překvapení

To, že na fotce od prodávajícího nábytek vypadá nějak, neznamená ukázku skutečného stavu. Nebyli byste první, komu se to stalo, ale upravit k hezčí podobě můžete skutečně skoro cokoliv a byla by škoda to alespoň nezkusit. Můžete narazit například na škrábance nebo zjistit, že se nějaká část nábytku nedá úplně otevřít či je prasklá. Co je ovšem tím nejhorším překvapením vůbec a na co si musíte dávat velký pozor, jsou červotoči.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Teď máte dvě možnosti. Buď nábytek vyhodit nebo jej zbavit nátěrů, laku a ošetřit jej roztokem proti červotočům. Je také lepší si nový kus nebrat hned domů, ale donést jej nejdříve do nějaké dílny. I kdyby se vám totiž doma podařilo jej vyčistit, červotoči se mohou přemístit někam jinam u vás a to už by byl opravdový problém. Pokud je ale nábytek v takovém stavu, že se kvůli červotočům skoro až rozpadá, tak se o opravu asi ani moc nesnažte.

Zkusíte dát nábytku druhou šanci a nebo vás upcyklace nezaujala?

Zdroj: Thespruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Nela Maloňková
Autor článku

Nela Maloňková

Jsem kreativní redaktorka, která se vášnivě zabývá architekturou, designem i zahradou. S otevřeným srdcem prozkoumávám nekonečné inspirace a trendy, které tyto oblasti nabízejí. Mé bohaté zkušenosti mě vedou k přinášení svěžích a praktických nápadů do každého článku, který píši. Společně objevujeme harmonii mezi estetikou a funkčností, aby každý čtenář našel krásu ve svém životním prostoru.

Zobrazit další články