Záclony bílé jako sníh: Chemické prostředky lze nahradit léty prověřenými způsoby. A ještě ušetříte

Nemusíte vyhazovat každou záclonu, která zežloutne nebo se zašpiní. Stačí použít tyto skvělé domácí způsoby a všechny nečistoty budou pryč.

praní záýclony i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pravděpodobně každý, kdo se pečlivě stará o svou domácnost, touží po krásných, věčně bílých záclonách. Jak to však ve většina případech bývá, materiál, ze kterých jsou tyto kusy látky vyrobeny, má tendenci postupem času žloutnout nebo se velmi snadno zašpiní – to je také důvod, proč si je většina lidí velmi často opětovně kupuje. Pokud však chcete ušetřit peníze a nemáte potřebu zbytečně plýtvat, existují velmi snadné domácí způsoby, jak staré a špinavé záclony účinně vyčistit. 

Čištění záclon pomocí chemických prostředků 

Na trhu je k dispozici řada různých přípravků na čištění, které vám mohou pomoci odstranit ze záclon veškerou špínu – je ovšem důležité si uvědomit, že každý z nich obsahuje chemické látky, které mohou ovlivnit nejen barvu, ale i trvanlivost látky – a proto byste měli být s jejich použitím velmi opatrní. Kromě toho je mnohem vhodnější použít k čištění záclon spíše domácí prostředky, jako je například prášek do pečiva, jedlá soda, ocet, citronová šťáva nebo například sůl. Ty jsou často mnohem účinnější, levnější a hlavně bezpečnější.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Záclony byste měli čistit v závislosti na jejich nahromaděné špíně, ovšem jak říkají mnozí domácí kutilové, ideální je provést jejich údržbu minimálně jednou za dva měsíce. Vše závisí především na tom, kolik prachu a nečistot se nachází ve vašem domě nebo bytě – častěji by tak měli čištění záclon provádět především kuřáci, protože cigaretový kouř je jednou z největších hrozeb pro každou bílou látku v domácnosti. A jaké metody lze pro jejich čištění tedy použít? 

Čištění záclon pomocí obyčejné soli

Záclony lze skutečně vybělit pomocí něčeho tak obyčejného, jako je například sůl, kterou najde ve své kuchyni pravděpodobně každý z nás. Jediné, co během této metody musíte udělat, je připravit si speciální roztok (z vody a soli) a do něj veškeré špinavé záclony z vaší domácnosti na určitou dobu vložit – na jeden litr vody byste měli použít 2 až 3 polévkové lžíce soli. Pro efektivní bělení nechte látku v roztoku namočenou minimální 3 hodiny, poté ji opláchněte v obyčejné vodě a nechte uschnout na sluníčku. Výsledky vás jistě ohromí.

Čištění záclon pomocí jedlé sody nebo prášku do pečiva

Jedlá soda a prášek do pečiva mohou mít také řadu dalších využití, než pouze jako nezbytné ingredience do pečení. Hodí se například pro čištění trouby, pračky, žehličky, připálených hrnců nebo právě zašpiněných záclon, se kterými si také velmi hravě poradí. Tato metoda je navíc stejně jako metoda se solí velmi ekonomická, protože vám k ní postačí pouze jeden sáček některého z těchto přípravků. 

iZdroj fotografie: Pexels

Abyste tuto metodu provedli co nejefektivněji, stačí si připravit roztok z jednoho malého balíčku prášku do pečiva nebo jedlé sody a několika litrů vody a do něj veškeré zašpiněné záclony vložit minimálně na 30 minut. Poté je stačí přeprat v pračce, usušit na sluníčku a budete je moci opět vesele používat. 

Čištění záclon pomocí citronové šťávy nebo kyseliny citronové

Poslední účinnou metodou, která si poradí se zašpiněnými nebe zežloutlými závěsy, je použití citronové šťávy nebo kyseliny citronové – tyto látky jsou natolik silné, že vám pomohou například i se špinavými koberci nebo dezinfekcí rukou. Jednoduše si opět připravte roztok, tentokrát však v poměru buď vymačkané šťávy z půlky citronu, nebo 2 lžiček kyseliny citronové na jeden litr vody. Záclony nechte v této kyselé směsi alespoň 1 hodinu, poté je přeperte ve vodě a nakonec je nechte uschnout na sluníčku.

Jak často čistíte své záclony vy? 

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články