Nevkusný dům sousedé považovali za ostudu celé vesnice. Jakmile ho ale viděli uvnitř, okamžitě jim sklaplo
Tento nenápadný, chátrající dům v odlehlé vesnici skrývá skutečné královské klenoty. Každý, kdo vejde dovnitř, se cítí, jako by vešel spíše do paláce.
Obsah článku
Několik set kilometrů od ruského Brjanska se nachází Klimovo, obyčejná vesnice, která vypadá jako mnoho dalších malých obcí na venkově. Zde se ovšem nachází jedinečný dům, který sice zvenčí vypadá naprosto zchátrale, ale uvnitř skrývá opravdové královské klenoty. Opadané ploty, dřevěné fasády, které měly být již dávno opraveny, a záhadné azurově modré stěny – to vše již na první pohled napovídá, že se nejedná o jen tak obyčejný dům. Je těžké uvěřit, že vnitřek tohoto stavení připomíná skutečnou královskou komnatu.
Zchátralý dům, který ukrývá nádherná díla
V tomto zchátralém domě již čtyřicet let vytváří talentovaný řezbář Vladimir Akulov jedinečný interiér v duchu kateřinské éry – vše dělá vlastnoručně, a to od intarzované parkety až po každý kus pozlaceného vyřezávaného nábytku. Postarší muž dává přednost lipovému dřevu jako materiálu pro výrobu svých děl. Je totiž mnohem levnější než mahagon a navíc se s ním snadněji pracuje, protože se lépe řeže a tolik nepraská.
Sousedé považovali zpočátku Akulova za obyčejného podivína, který tráví svůj čas zavřený doma a snaží se napodobovat královské klenoty. Nyní ho rádi navštěvují a obdivují jeho úchvatnou krásu, kterou má doma – sám říká, že někdy se do jeho domu hrne až příliš mnoho návštěvníků. Je to tedy již spíše takové domácí muzeum, na kterém starší muž neustále pracuje a vytváří nová díla.
Žádné vzdělání v oboru
Velmi překvapivým faktem je také skutečnost, že Akulov nikdy nestudoval řezbářství. Zkusil to pouze jednou, protože hledal nové hobby, a od té doby se své nové záliby již nevzdal. Zkusil to jednou a prostě to fungovalo – první úspěch v novém oboru mu navíc dodal velkou sebedůvěru, se kterou se mistr dodnes nerozloučil, a podle vlastních slov to ani neplánuje. Kromě toho také sám namaloval obrazy v těžkých, luxusních rámech, stejně jako stropní plafony.
Vladimir je obzvláště hrdý na svůj skutečný trůn, který je přesnou kopií trůnu, na němž seděla sama carevna Kateřina Veliká. Malý prostor vesnického domu ho však donutil své dílo oproti originálu zmenšit. Sousedé talentovaného řezbáře se snažili prosadit, aby si otevřel ve městě vlastní školu, kde by předával tajemství svého řemesla dalším generacím. Místní úředníci to však bohužel nedovolili, a to samozřejmě kvůli tomu, že nemá patřičné vzdělání.
Doufá, že se z domu stane muzeum
Akulov nikdy nechtěl prodávat svá mistrovská díla, protože jak sám říká, peníze pro něj nejsou to hlavní v životě. Vždy chtěl jen dělat to, co ho baví. Nyní sní pouze o tom, aby se po jeho smrti stalo z domu muzeum, kam by mohli chodit lidé, aby si prohlédli jeho nádherná díla. Již v současné době je velmi hrdý na to, co vybudoval, a to bez jakéhokoliv vzdělání v oboru. Starší muž je proto velkou inspirací pro mnoho ostatních, kteří chtějí prorazit v řemeslech, o kterých prozatím mnoho neví.
udalosti247.cz
16 h
udalosti247.cz
17 h
udalosti247.cz
17 h