Chtěl postavit domeček na hraní pro děti. Sám byl překvapený, co nakonec vzniklo – stavba by se prodala za miliony korun
Funkční domy menšího rozsahu jsou dnes trendem, který stále nabírá na popularitě. Mnoho lidí se zbavuje celých vil, aby si postavili něco malého, v čem využijí každý centimetr.
Obsah článku
Při hlubší úvaze to dává smysl a s elementární organizací můžete na malé rozloze žít kolikrát mnohem spokojeněji. Klíčovým faktorem je správné uspořádání prostoru. Malá obydlí mají navíc hned několik výhod. Jsou útulná, snadno je vytopíte a strávíte mnohem méně času jejich úklidem. Jeden muž pak přišel s tím, že udělá malý domek pro svoje děti. Jedna věc pak ale vedla k druhé a z původního projektu se stalo něco zcela velkolepého.
Původně pro děti, ale plně funkční
Dětský dům určený ke hraní se postupně stal plnohodnotnou stavbou vhodnou k bydlení. Uvnitř je totiž naprosto všechno, co je třeba k pohodlnému životu. Dům je prostorný a navíc velmi prosvětlený, příjemná kuchyně nabízí moderní a zcela funkční spotřebiče. Stejně tak tu najdete zázemí v podobě fungující koupelny. Sprcha, WC, umyvadlo, nic není jen maketa na hraní. Ani ložnice nezaostává, najdete tu prostornou manželskou postel.
Patro nabízí velký prostor se stropem ve tvaru stanu. Majitel se zatím ještě nerozhodl, co se zde bude nacházet. Působí to tak trochu neútulně – hlavně ve srovnání se zbytkem místností. Celý příbytek nepochybně zaujme na první pohled a domy tohoto typu jsou populární hlavně u mladých lidí. Těm jde o kompaktnost a funkčnost. Nepochybně by se tedy našla velká skupina lidí, kteří by se do takového příbytku velmi ochotně, a hlavně rychle nastěhovali.
Kdysi nutnost, dnes renesance a trend
Malé domky existovaly v nějaké podobě vždycky. V minulých dobách byla však jejich volba existenční nutností. Dělnické bytečky či dokonce maringotky byly odznakem slabého sociálního statusu. Prostorné vily naopak symbolizovaly prosperitu, stejně jako rozlehlé sály zámků a paláců. V moderní době se však lidé k tomuto trendu „tiny house“ vracejí a malý rozpočet rozhodně není jediným důvodem této volby. Stojí za tím zcela jiné příčiny.
Do těchto malých domků – mnohdy i pojízdných – se stěhují hlavně mladí a svobodomyslní lidé. Často jde o různé cestovatele, dobrodruhy nebo umělce. Někdo si je pořizuje jako trvalý způsob bydlení, jindy jde o sezónní záležitost pro delší cestování. Usadí se na chvíli na nějakém místě, v případě potřeby „zvednou kotvy“ a dojedou někam jinam. A právě svoboda pohybu a volby okolí je asi hlavním důvodem pro koupi takového příbytku.
Touha po minimalismu a klidu
Předpisy a nutné kroky se sice liší stát od státu, obvykle se ale tyto příbytky dají vybudovat bez otravné administrativy. Ocení to hlavně fanoušci přírody, kteří chtějí přebývat daleko od civilizace. Malé domky jsou totiž většinou energeticky i po dalších stránkách soběstačné. Jejich majitelé se kolikrát zbavují mnoha zbytečností a chtějí prožít alespoň část života v minimalismu. Právě tento trend stojí i za mnoha rekonstrukcemi.
Navíc nejde jen o bydlení, ale o celý životní styl. Ačkoli je tiny house určen malou plochou, vynikající vnitřní rozvržení dovoluje umístit dovnitř až překvapivě mnoho vybavení a dalších prvků. Výhodou je také skutečnost, že každý kus je navržen na míru svému uživateli. Často se také jedná o modulární prvky, které lze v případě potřeby vyměnit nebo předělat. Stejně jako není dům odkázán na jedno místo, není vnitřek odkázán na jedno nastavení.
udalosti247.cz
9 h
udalosti247.cz
9 h
udalosti247.cz
9 h