Top 9 psích plemen, která jsou nejméně náchylná ke zdravotním problémům

Během výběru psího společníka dbají majitelé většinou na to, aby zvíře bylo jemné, poslušné a také inteligentní. A hlavně takového, který bude za všech okolností zdravý.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S tím se pojí zajímavá okolnost, že některá psí plemena jsou ke zdravotním potížím obecně méně náchylná. S dobrou znalostí specifik vašeho psího společníka a pravidelnými návštěvami veterináře mu můžete dopřát krásný, dlouhý a celkově spokojený život. Následující seznam uvádí plemena, jejichž zdraví je na údržbu poměrně snadný faktor. Nicméně neberte odolnost jako imunitu, jsou náchylní jen méně, nikoli vůbec.

Basenji

Jde o jedno z vůbec nejstarších psích plemen, které má mít také původ ve starověkém Egyptě. Důsledkem zcela jedinečné struktury hrdla tento pes prakticky neštěká. Zástupci rasy basenji se průměrně dožívají 12 let a zdravotní problémy se na ně moc nelepí. Na druhé straně jsou ale náchylnější k potížím se štítnou žlázou, berte to tedy v potaz.

Foxhound

Jejich jméno obsahuje lišku a ano, tito psi byli přímo šlechtěni k jejich chovu. Dožívají se v průměru 13 let a po celou dobu bývají až pozoruhodně zdraví. Každý jejich chovatel by však měl mít na paměti jejich stravu a hlavně dostatek pohybu. Pokud jsou foxhoundi k něčemu náchylní, pak je to totiž hlavně obezita.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Německý pinč

Toto plemeno zaujalo mnohé chovatele svou vysokou inteligencí a také neomezenou energií, je obtížné ho „utahat“. Obvykle se dožije 12 – 14 let a je vnímán jako jedno z nejstarších plemen vůbec. Druh byl šlechtěn jako lovec myší a krys a jde o lékařsky velmi stabilní plemeno. Nic ovšem není dokonalé a německý pinč inklinuje k problémům s klouby a očima.

Border kolie neboli „borderák“

Podle mnoha žebříčků a hodnocení jde o nejchytřejšího psa na světě. Je to zdravé, velmi vynalézavé plemeno s průměrnou délkou dožití 12 – 15 let. Pokud bude borderáky něco trápit, nejspíš se to bude týkat sluchového ústrojí, věnujte mu proto výraznější pozornost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sibiřský husky

Jedna, věc, která je pro huskyho zcela klíčová, je denní pobyt na čerstvém povětří. Obvykle se dožijí 14 let a hlavní starostí majitelé budou kloubní a zrakové potíže. Pravidelnou návštěvou veterináře lze ovšem velmi snadno přejít mnoha ostatním problémům a nemocem.

Shiba inu

Druh byl vyšlechtěn už před 3 000 lety a je krásně adaptován na lovení v japonských horstvech. Právě z této specializace pramení jeho inteligence i síla. Průměrně se dožívají 13 – 16 let a pravidelná veterinární prevence je uchrání před potížemi s klouby, očima a alergiemi.

Pudlové

Ač to tak nemusí vypadat, v Německu vyšlechtili pudly pro lov už před 4 staletími. Jde také o jedny z nejchytřejších psů světa, dovedou si zapamatovat na 300 slov. Věnují také značnou pozornost lidské řeči i emocím, pohybům rukou či nohou. V průměru se dožijí 18 let a opět – věnujte pozornost jejich kloubům a zraku, to je postihuje nejvíc.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Toto cu

Dle některých zdrojů má původ v Tibetu, kde byl velmi populární na královském dvoře. Tito chlupáči se dožívají až 18 let a majitelé by je měli chránit hlavně před přehřátím. Prodělání častých horeček pak může vést k potížím s ledvinami.

Čivava

Velice roztomilý psík se dožívá většinou 15 – 20 let a říká se jim také nejčistší plemeno. Protože velice zbožňuje různé poskakování a dovádění, dejte pozor na zranění kolen.

Které z těchto plemen váš provází životem?

Zdroj: TheSprucePets

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články