Máte kotel? Než zatopíte, zkontrolujte, jestli na něm máte správný štítek. Jinak můžete schytat pokutu 50 000 Kč
Za používání starého kotle můžete schytat pokutu ve výši až 50 000 Kč. Pokud ho máte doma stále i vy, raději nečekejte s výměnou.
Počínaje 1. zářím letošního roku vstoupilo v platnost nové pravidlo týkající se kotlů v domácnostech. Nově totiž nebude možné používat starší zařízení, která nesplňují normy stanovené Ministerstvem životního prostředí. Pokud je tedy máte a chystáte se s nimi topit, rovnou si připravte 50 000 Kč na pokutu, kterou za to můžete dostat.
Za starý kotel pokuta 50 000 Kč
Úřady před novými změnami varovaly neustále a bohužel stále existují domácnosti, které mají staré typy kotlů. Přestože topení dřevem i uhlím zůstává nadále legální, musíte mít k tomu vhodný přístroj. Počínaje letošním zářím tak hrozí pokuta všem, kteří nové předpisy nedodrží a budou nadále používat kotle 1. a 2. třídy.
Zda se skutečnost týká i vás, poznáte na kovovém štítku umístěném na kotli. Pokud je na něm uvedena třída 3 nebo vyšší, pak se nemusíte ničeho obávat, protože pokuta nehrozí. To však nelze říct v případě, že tam je třída 1 nebo 2. Pak jde totiž o zastaralý typ, za jehož používání můžete schytat sankci až 50 000 Kč. Naštěstí je však ještě čas na výměnu.
Úředníci mohou přijít na kontrolu kdykoli
Pokud tedy váš kotel spadá do nižších tříd, co nejrychleji ho vyměňte. Ještě lépe pak dle webu Dek uděláte, když si pořídíte co nejvyšší třídu, abyste se vyhnuli problémům do budoucna. V opačném případě vás při kontrole úředníci budou moci pokutovat, tedy poté co zjistí, že zařízení skutečně používáte. A přijít k vám mohou naprosto kdykoli.
Další alternativou je výměna starého kotle za nový topný systém, například tepelné čerpadlo nebo kotel na pelety. Ty jsou navíc automatizované a jejich obsluha je jednodušší. Co se pak týká elektrokotle nebo podlahového topení, tyto možnosti mají smysl především v dobře zateplených domech. Nevyplatí se však váhat, protože zima se blíží velmi rychle.