S výsadbou tulipánů na podzim nesmíte začít brzy, jinak se připravíte o bujné květy. Vyvarujte se zažitým chybám

Výsadba cibulí tulipánů v nevhodně zvolený čas může způsobit, že vám na jaře nevykvetou. Zjistěte, jak se tomu vyhnout a udělat vše správně.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Hybridní tulipány (Tulipa) a další druhy rostlin, které kvetou na jaře, se vysazují na podzim. Jedině tak jejich cibule dostanou šanci zapustit kořeny dřív, než se příliš ochladí. A to platí třeba i pro botanické druhy, jako je tulipán pozdní (Tulipa tarda) a jemu podobné. Měli byste však vědět, že pokud naopak k výsadbě přistoupíte příliš brzy, mohly by tyto květiny vyrašit předčasně, a kvůli tomu jednoduše nepřežijí zimu. A jak tedy vybrat nejvhodnější termín?

Datum výsadby tulipánů nelze stanovit

Pokud si myslíte, že si stačí jen napsat do kalendáře vhodný volný víkend a pustit se do toho, pak se mýlíte. Vhodný termín se totiž liší podle počasí a podnebí v aktuální oblasti, kde se vaše zahrádka nachází. Všeobecně však platí, že se cibule vysazují asi 6 týdnů před úplným promrznutím půdy (přízemní mrazíky se nepočítají), a to tehdy, když teplota zeminy na záhonku klesne pod 15 °C.

iZdroj fotografie: Pixabay

Řídit se tedy můžete počasím. Tulipány je možné vysadit už po prvních silnějších přízemních mrazících. To je přibližně 4–8 týdnů od okamžiku, kdy se cibuloviny vhodné k podzimní výsadbě poprvé objeví na trhu. Pokud je tedy máte doma, musíte je uchovávat na chladném a suchém místě, aby nedošlo k jejich poškození.

Výsadba tulipánů podle fází měsíce

Na tomto místě je třeba zmínit, že někteří zahradníci se domnívají, že veškeré cibuloviny by se měly sázet pouze během přibývajícího měsíce (tedy ve chvíli, kdy náš nebeský souputník takzvaně dorůstá). Lépe se pak prý ujímají a bývají větší. Ubývající měsíc naopak vede k horšímu zakořeňování a všeobecně ztíženému ujímání cibulí. Zda se tímto pravidlem budete řídit nebo ne, necháme jen na vás.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Průzkumy na toto téma zatím neexistují. A jak vybrat vhodné cibule pro výsadbu? Pokud cibule vysazujete do záhonu, pak vybírejte ty o velikosti 3 až 4 cm (myšlen je samozřejmě průměr). Pokud je cibule naopak větší než 4 cm, mohla by se venku ujmout až příliš rychle, a je tedy vhodnější si ji nechat pro domácí rychlení a do záhonu ji zasadit až na jaře pro příští sezónu. Bude mít větší šanci na lepší start.

Jak poznat zdravé cibule tulipánů

Na dotek musí být pevné, těžké a bez skvrn nebo fleků. I jedna nemocná cibule představuje problém, protože může infikovat všechny ostatní. Věnujte tedy pozornost pečlivému třídění výsadbového materiálu. Cibule je vhodné dezinfikovat tak, že je na 30 minut ponoříte do slabě růžového roztoku manganistanu draselného. A jak tulipány sázet? Možností je více.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jednoduše použijte pravidlo „tří výšek“. To znamená, že hloubka výsadby se vždy řídí velikostí cibule. Jinými slovy, hloubka důlku se rovná trojnásobku výšky cibule. A jak vypadá vhodná vzdálenost? Chcete-li opravdové moře tulipánů, pak stačí oddělit cibule 8 až 10 cm volného prostoru. Naopak solitérní tulipány vysazujeme ve vzdálenosti 10 až 20 cm od sebe, aby se navzájem negativně neovlivňovaly.

Co přisadit k tulipánům

Skvělými společníky pro ně budou nejrůznější jarní květiny, jako jsou například šafrány (Crocus), bramboříky (Cyclamen), narcisy (Narcissus), bledule (Leucojum), sněženky (Galanthus), talovíny (Eranthis), modřence (Muscari) či ladoňky (Scilla) nebo sasanky hajní (Anemone nemorosa). Nikdy u nich naopak nevysazujte bílé lilie Lilium candidum. Ty totiž ve svých cibulích přenáší obávanou virovou pestrokvětost tulipánů.

A kdy budete cibule tulipánů na záhon vysazovat vy?

Tápete v dalších pravidlech ohledně výsadby tulipánů? Připomeňte si je od A až do Z

Zdroj: The Gardner’s Almanac

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články