Měsíční jahody jsou nenáročné na pěstování, bohaté na úrodu. Podzimní výsadba zaručí příští rok sklizeň gigantických plodů

Jahodník lesní je rostlina, která nevyžaduje mnoho péče. Zkuste si ji proto vypěstovat u sebe doma a těšte se ze sladkého ovoce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho lidí zná jahodník lesní jako rostlinu zvanou měsíční jahoda. V přírodě jej můžeme vidět především na okrajích lesů nebo polí, ovšem je možné jej pěstovat jako trvalku také u sebe doma. Plody této rostliny jsou velmi chutné a hodí se do mnoha různých dezertů. Jelikož je nejlepší čas na výsadbu jahodníku právě na podzim, neměli byste na nic čekat, brzy bude totiž pozdě. Postup je velmi jednoduchý.

Výsadba v chladu

Jako u všech rostlin je velmi důležité před výsadbou nezapomenout na správnou přípravu půdy. Ještě než se jahodník rozhodnete zasadit, zorejte dva týdny dopředu půdu v záhonu a přimíchejte do ní kompost. S vysazením si dejte největší pozor, nejideálnější čas je totiž ráno nebo večer, kdy je poměrně chladno. Pokud je deštivo, můžete zvolit i jinou denní dobu. Spon by měl mít cca 35 centimetrů a jahodník by měl být v takové hloubce, aby byl horní pupen na úrovni země. Až budete mít hotovo, prvních 14 dní záhon poctivě zalévejte. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud chcete pěstovat jahodníky ze semen

Pokud chcete pěstovat jahodník ze semen, budete potřebovat vynaložit trošku více práce. Aby byl postup správný, připravte si následující věci: 

  • květináč
  • substrát pro výsev a množení
  • semínka jahodníku
  • sklo
iZdroj fotografie: Pixabay

Nejprve si květináč naplňte substrátem a posypte ho semínky. Na ty pak následně přidejte slabou vrstvu zeminy, kterou posléze mírně přimáčkněte. Než rostliny začnou pořádně růst, nechte je v květináči přikryté sklem. Klíčící rostlinky budou brzy potřebovat hodně vlhka a proto je budete muset přesadit do skleníku do sadbového substrátu. Ven je budete moci umístit až koncem jara příštího roku. 

Postup je nenáročný

Jahodník je rostlina, která je během pěstování opravdu nenáročná, protože po vysazení nepotřebuje téměř žádnou péči. Je odolný vůči všem podmínkám a poroste téměř všude, kde budete chtít. Abyste však docílili úspěchu, umístěte jej do slunného místa s půdou, která má vyšší obsah humusu. Jahodník se vám posléze odvděčí mnoha sladkými plody, na kterých si pochutná celá rodina. Navíc si můžete z jeho listů připravit lahodný čaj, který například posiluje stěny cév a uklidňuje nervovou soustavu.

Už jste jahodník někdy zkoušeli pěstovat?   

Zdroj: The Old Farmer’s Almanac

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články