Řezané květiny vydrží ve váze bohatě krásné celé týdny. Světová floristka radí, jak docílit toho, aby neskončily druhý den v koši

Mladá floristka Anna na svém TikToku sdílí videa, ve kterých lidem radí, jak udržet řezané květiny déle čerstvé a svěží.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Řezané květiny jsou dokonalým způsobem, jak si dopřát radost a zároveň dodat svému domovu prvek, který ho ještě více zútulní a dokonale dotvoří jeho design. U řezaných květin je však bohužel nevýhodou to, že nevydrží příliš dlouho a mnohdy již po několika dnech odkvétají a vadnou. Existuje však několik užitečných tipů a triků, díky kterým jejich životnost prodloužíte a budete si jejich krásu moci užít déle. O některé z těchto rad se podělila i mladá floristka Anna, která je sdílí na svém TikToku.

Výběr vázy

Jedním z nejdůležitějších faktorů, které mají na životnost řezaných květin vliv, je správný výběr vázy. Podstatné je proto vybrat tu, do které se všechny stonky květin krásně a bez problémů vejdou. Nesmí být tedy ani příliš široká, ale zase ani úzká, aby se v ní stonky příliš netlačily. Vysoká by zas měla být tak, aby stonky dosahovaly až na její dno a aby se zároveň květy netopily, ani netrčely příliš vysoko. Nejlepší je tedy vázu zkusit, a když vidíte, že očividně nesedí, vyměňte ji za jinou.

@annatheflorist

Reply to @coraymacueto picking the right vase for your arrangement is key!

♬ original sound – AnnaTheFlorist

Pravidelné měnění vody

Dalším velmi důležitým faktorem, který ovlivní, jak dlouho řezaná květina „přežije“, je právě voda, ve které se květy nacházejí. Tu je potřeba pravidelně měnit za čerstvou. Nejlépe každý den, maximálně však každé dva až tři dny. Zabráníte tím šíření mikroorganismů a bakterií ve váze. Díky tomu bude mít rostlinka přístup pouze k čerstvé vodě a vydrží svěží a čerstvá déle než při neměněné.

@annatheflorist

Answer to @picklerat12 here’s my favorite way to easily change the water each time!

♬ original sound – AnnaTheFlorist

Pokud však máte opravdu objemnou kytici a bojíte se výměny vody proto, abyste nezničili její aranžmá, má floristka Anna účinnou radu i po vás. Stačí jednoduše vzít přírodní provaz, kterým kvítí opatrně svážete. Poté je výměna vody zcela snadná a kytice zůstane netknutá. Provázek pak můžete snadno ustřihnout, nebo jím dle libosti nechat květiny svázané.

Pravidelné zastřihnutí stonků

Základním pravidlem, které je potřeba při řezaných květech dodržovat, je pravidelné zastřihávání stonků. To první proveďte hned, jakmile jdete dát květiny poprvé do vody, a poté stačí řezat každý nebo každý druhý den, vždy zhruba 1–2 cm. Nejlepší možností je stonky zařezat vždy s výměnou vody, díky čemuž nebude docházet k jejich zahnívání. Také je potřeba stonky řezat na šikmo, díky čemuž jsou schopny absorbovat větší podíl vody.

@annatheflorist

Do this along with changing the water every 2-3 days ##Floristtips

♬ original sound – AnnaTheFlorist

Odstraňte listy z vody

Kromě výměny vody a zařezávání stonků je důležitou součástí správné péče o řezané květiny také odstranění listů z vody. Jedná se o všechny lístky, které by mohly být ponořeny ve vodě. Podobně jako to platí u zastřihávání stonků, i v tomto případě se tak vyvarujete jejich uhnití, čímž rostlinka vydrží čerstvá mnohem déle.

@annatheflorist

Reply to @sundancekim this is after just a few hours, it would be so much worse after a few days

♬ original sound – AnnaTheFlorist

Výběr vhodného umístění

I řezané květiny jsou, podobně jako ty zahradní nebo pokojové, každá zcela jiná a každá má své speciální nároky na péči, do níž se kromě výměny vody a teplotních podmínek řadí například i správné umístění. Některé mají rády slunnější místa, většině ale vyhovuje spíše polostín, nebo dokonce i přímo stinné místo. Zkuste tedy zjistit, jaké nároky má konkrétně vaše květinová kráska, a dopřejte jí podle toho tu správnou péči a umístění.

Péče podle druhu

Když už jsme u toho, že každá květina, ať už řezaná, nebo ne, má jiné nároky na péči, vyzdvihneme jednu výjimku. Jsou jí hortenzie, které na rozdíl od jiných řezaných květin přijímají vodu a živiny spíše pomocí okvětních listů. Důležité je tak kromě výměny vody také pravidelné rosení. Floristi rovněž doporučují tuto květinu vždy jednou za pár dnů otočit a ponořit do vody její květy.

@annatheflorist

When you think hydrangeas think hydration, these blooms need LOTS of water! ##FloristTips ##Hydrangeas

♬ Spring – Nature Music: Nature Sounds

Další užitečné rady

Pokud máte rádi květy a objevují se u vás doma často, najdete na instagramovém i tiktokovém profilu floristky Anny celou řadu dalších užitečných rad a tipů, které se květin týkají. Kromě péče o ně se můžete přiučit například umění tvorbě kytic, ale nahlédnete i do výroby potravin a kosmetiky z květů a přírodních surovin.

Zdroj: Popsugar

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články