Snižte náklady na elektřinu o 44 %. Stačí provést tyto změny
adbz.cz » Hobby » Snížit výdaje za elektřinu je možné drobnými změnami v domácnosti. První na seznamu je výměna žárovek a úsporné vaření

Snížit výdaje za elektřinu je možné drobnými změnami v domácnosti. První na seznamu je výměna žárovek a úsporné vaření

Pokud toužíte ušetřit za elektřinu, pak byste měli podniknout tyto jednoduché kroky. Vaše výdaje budou nižší, ale změnu přitom téměř nepoznáte.

zarovka
Zdroj fotografie: Dmitry G/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Čím dál větší množství domácností se snaží na spotřebě elektřiny co nejvíce ušetřit, aby jejich členové vůbec dokázali pokrýt všechny výdaje spojené s bydlením. Pomoct přitom podle informací na webu E15 mohou poměrně jednoduché kroky, které kromě celkové spotřeby nijak neovlivní pohodlí jednotlivých členů domácnosti. Zjistěte, co pro snížení spotřeby můžete udělat, a ušetřete i několik stovek korun ročně.

Výběr vhodných spotřebičů

I když jsou nízkoenergetické spotřebiče zpravidla dražší, investice do nich se vám zaručeně vyplatí. Zvlášť v případě, pokud je používáte na denní bázi nebo opravdu často. Zaměřit byste se měli tedy především na lednici, sporák, troubu nebo pračku, jejichž spotřebu na ročním vyúčtování rozhodně nepřehlédnete, což potvrzuje i náš čtenář Viktor P. z Žatce: „Byli jsme zvědaví, jestli půjde poznat změna ve spotřebě elektřiny po výměně 15 let staré ledničky. Opravdu šla. Hned jsme vyměnili i starou pračku a sporák.“

Vyměňte žárovky

Osvětlení také představuje nezanedbatelnou položku, na kterou se rozhodně vyplatí zaměřit. Kromě výměny klasických žárovek za úspornější varianty byste neměli zapomínat zhasínat. Až zbytečně moc peněz lidé utrácejí tím, že mají v prázdných místnostech bezdůvodně rozsvícené světlo. Stejně tak byste měli vypínat počítač, když jej nepoužíváte, jak jsme doporučovali už dříve na adbz.

počítač, tablet
Zdroj fotografie: Freepik
Tyto jednoduché triky vám pomohou snížit výdaje za elektřinu a ušetřit i stovky korun ročně.

Pozor na žrouty elektřiny

Některé spotřebiče neustále odebírají elektřinu ze sítě, i ve chvíli, kdy se tváří být vypnuté. To platí zejména v případě televize nebo nabíječky na mobil a zařízení, na nichž neustále svítí časový údaj, o čemž jsme psali už v předchozím článku na adbz. Abyste tak měli výdaje za elektřinu co nejvíc pod kontrolou, měli byste jejímu plýtvání právě těmito zařízeními co nejvíce omezit.

Jak nejlépe ušetřit

Základem je podle iReceptáře správné používání jednotlivých přístrojů a zařízení. Myčku a pračku používejte výhradně, když jsou zcela plné. Vše, co pravidelně nepoužíváte, vždy vypojujte ze sítě. Při vaření ušetříte tím, že budete používat pokličku, čímž budete moci vařit při nižší teplotě, a dokonce zkrátíte i dobu vaření, což jsme si sami ověřili. Navíc používáním pokličky zabráníte vzniku nadměrné vlhkosti a tím i dalším problémům.