Skrytá funkce vysavačů, která usnadní úklid. Dírou v násadě lze rychle regulovat sací výkon

Zaměřte pozornost na otvor na trubici vysavače a zjistěte, jak jeho správným používáním můžete ochránit váš spotřebič před poškozením.

i Zdroj fotografie: Jakez/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
                   

Dnešní trh nabízí nejrůznější druhy vysavačů. Ať už jde o ruční vysavače na baterie, abyste nemuseli tahat kabel, nebo robotické vysavače, které vysají za vás. V době, kdy tyto moderní technologie pronikají do našich domácností, starý dobrý vysavač s výsuvnou trubicí může skrývat jedinečné tajemství. Zaměřte se na malý otvor v horní části trubky, který může změnit charakter vašeho uklízení.

Otvor na trubici

Mnoho z nás má ve své domácnosti moderní vysavače s různými funkcemi, ale překvapivě i starší modely s výsuvnou trubicí mohou přinášet užitečné triky. Otvor v horní části trubky není jen náhodným prvkem designu, ale skrývá důmyslný mechanismus, který vám může usnadnit život při úklidu. Podle portálu Genialne můžete otevřením nebo uzavřením otvoru ovlivnit sací výkon vysavače. Obvykle lze otvor regulovat libovolně, případně minimálně ve třech stupních.

Důmyslné triky s vysavačem, které se používají ve velkých hotelech: Prozradila nám je bývalá uklízečka

S pootevřeným otvorem můžete snadno vysávat i jemné tkané materiály. Navíc pokud se na zemi nachází papírové kapesníky nebo igelitové sáčky, můžete otvor rychle otevřít a zabránit nežádoucímu nasátí. Tím zabráníte ucpání trubice, nebo dokonce přehřátí a spálení motoru – na adbz jsme zmiňovali i některé další situace, které mohou vést ke zničení vašeho vysavače. Čtenářka Petra M. z Ostravy upozorňuje: „Pokud je to možné, vyhýbám se vysávání větších kusů, třeba kapesníků nebo kabelů. Jeden vysavač už jsem takto odepsala a musela kupovat nový.“

Vysávání koberce iZdroj fotografie: Pexels
Využívat správně otvor na násadě vysavače může i zachránit motor vašeho spotřebiče

Přehřátí motoru

Někdy se může stát, že se vysavač při náročnějšímu úklidu začne přehřívat. K tomu také slouží regulace na rukojeti. S její pomocí uvolníte tlak v trubici, zvýšíte přísun vzduchu do vysavače a ochladíte motor. Některé vysavače jsou vybaveny pojistkou automatického vypnutí motoru při přehřívání, ale nemají ji všechny. Pokud byste motor přehřáli, opravit se dá pouze těžce. To by vás pravděpodobně čekal nákup nového spotřebiče, upozorňuje web DIYByHand.

Obava, že otevřený otvor na trubici způsobí únik prachu, je zbytečná. Inženýři tuto situaci brilantně vyřešili. Fyzikální zákony vytvářejí podtlak uvnitř trubky během vysávání, což znamená, že prach a nečistoty zůstanou uvnitř i při otevřeném otvoru. Takto geniálně navržený mechanismus chrání váš vysavač i před znečištěním. Obecně platí, jako u jiných spotřebičů, že pravidelná kontrola a údržba vysavače prodlužuje jeho životnost.

Jakým způsobem využíváte otvor na trubici vysavače?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články