Staré a vysloužilé telefony nepatří do koše. Za vzácné kousky vám sběratelé zaplatí statisíce. Mezi nejžádanější patří iPhone 1. generace

Některé kousky staré elektroniky už se těší velkému zájmu sběratelů. Za určité typy dostanete až statisíce korun. Zjistěte, jestli se to týká i vašeho zařízení.

staré mobily i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Většina lidí ani netuší, kolik pokladů se v jejich domácnosti ve skutečnosti ukrývá, a jejich vyhozením se nevědomky ochudí o spoustu peněz. Nejinak tomu je i v případě mobilních telefonů. Cena některých modelů totiž podle webu Mobilizujeme začala rapidně narůstat. Prohledejte své staré věci a přesvědčte se, zda se mezi nimi nenachází některý z těchto kousků. 

Udělejte si pořádek ve věcech

Půdy, sklepy nebo i garáže často bývají plné nepotřebných a vyřazených věcí, kterých se ještě nikdo neodhodlal nadobro zbavit. Někdy se jedná o krámy, co jen zabírají místo, jindy mezi nimi můžete najít opravdu cenný historický kousek. Kromě nábytku nebo porcelánu, o němž jsme psali více již dříve na adbz, mezi ně patří také elektronika.

Jaké mobily nevyhazovat

Obzvlášť velké oblibě se mezi sběrateli těší staré iPhony. Zvlášť v případě, kdy jsou ještě zabalené v originálním obalu. Jejich cena se pak může vyšplhat až do výše několika desítek tisíc dolarů, jak potvrzují informace na internetovém portálu BusinessInsider, když měl být 10 let starý iPhone vydražen za osmdesátinásobek své původní ceny.

staré mobily iZdroj fotografie: Freepik
Za starý mobil můžete dostat pěkný balík – zvlášť pokud je zabalený v původním obalu.

Zapomenout nelze ani na nerozbitný telefon Nokia. Ta se těšila opravdu velké oblibě a její popularita díky různým vtípkům neustále roste. V předešlých letech byl údajně model 3310 zařazen mezi retro zařízení, což vzbudilo zájem sběratelů. V dnešní době tak za něj lze obdržet 5–7,5 tisíc korun. Tedy daleko více, než kolik tento mobil původně stál.

Naopak dražší model z roku 1996, který stál ve své době v přepočtu 30 000 Kč, má dnes více než dvojnásobnou hodnotu. Abyste však za takový kousek peníze opravdu obdrželi, musí se jednat o mobil v původním a nijak nepoškozeném balení. V opačném případě mohou mít jen vzpomínkovou hodnotu, jak potvrzuje i náš čtenář Václav D. z Břeclavi: „Mám doma plno starých mobilů snad od všech z rodiny. Většina z nich je ale opotřebená a spíš nahrazují vzpomínky na minulá léta, než že by měly mít nějakou cenu.“

Jaké cenné kousky jste doma našli vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články