Ani jednorázová žiletka nemusí být jen na jedno použití
adbz.cz » Hobby » Ani jednorázová žiletka nemusí být jen na jedno použití. Nabrousit se dá pomocí houby na nádobí

Ani jednorázová žiletka nemusí být jen na jedno použití. Nabrousit se dá pomocí houby na nádobí

Výrobci žiletek před vámi tuto skutečnost záměrně tají. V zásadě totiž potřebujete jen houbu. Jakékoli čepele je pak možné používat mnohem déle, než uvádí popis.

ziletka holitko houba
Zdroj fotografie: abcMedia

Prakticky každý už si v životě ověřil, že jednorázové žiletky rozhodně nejsou jednorázové. Pro mnohem delší použitelnost ale platí jednoduchý trik, který bohužel nezná každý. Je proto na místě si ukázat, jak takovou žiletku opět nabrousit. Používají je totiž muži i ženy, málokdo je však dokáže využít skutečně naplno. Celý postup přitom trvá jen chvilku, není nijak náročný a nepotřebujete k němu žádné zvláštní vybavení. Plně si vystačíte s tím, co už máte doma.

Proč tupou žiletku nevyhazovat?

Přestože jsou označovány jako jednorázové, rozhodně je můžete použít minimálně několikrát. Totéž se vztahuje na výměnné hlavice. I tak je fakt, že jednorázová holítka, která je nutné kupovat víckrát do měsíce, jsou pro rodinný rozpočet značnou zátěží. Chcete-li tedy alespoň něco ušetřit, rozhodně tupou žiletku nevyhazujte. Stačí ji pohodlně a rychle naostřit a bude vám ještě nějakou dobu sloužit. Vyhlazení takové čepele přitom není složité, celý proces trvá jen chvilku.

Jak nabrousit žiletku?

Díky tomuto jednoduchému triku bude žiletka opět jako nová. Její ostření je velmi snadné, kupodivu k tomu potřebujete jen normální kuchyňskou houbičku. Ano, tu, se kterou běžně umýváte nádobí v kuchyni. Pro docílení ostrých břitů jednoduše posouvejte čepel na tvrdé straně houbičky v opačném směru, než je směr holení (tedy zdola nahoru). Po několika desítkách takových pohybů si všimnete, že se kovové součásti ostří vyrovnaly. Žiletka do holicího strojku tak bude prakticky jako nová, tudíž ji můžete s klidem použít na údržbu těla ještě několikrát.

ziletka papricka
Zdroj fotografie: Pixabay

Další možnosti broušení břitvy

Toto ovšem není jediná možnost, jak vrátit čepeli ostrost. Opět to bude znít trochu divně, ale postačí vám k tomu obyčejné džíny. Perfektní jsou staré, které nenosíte, případně odřezky nebo jiné zbytky tohoto druhu látky. To všechno lze využít k navrácení jednorázové žiletky do původního stavu. I v tomto případě jednoduše přejeďte žiletkou po látce v opačném směru, než v jakém probíhá samotné holení.

Na první pohled to nebude patrné, ovšem po několika desítkách tahů si nové ostrosti určitě všimnete. Není tak důvod házet žiletky hned do koše, když nabroušení trvá chvilku.

Kožený pásek

Naprosto totožně se dá využít i kožený pásek. Ten je ostatně součástí holičství a i ve starých filmech vidíte, jak na něm holič udržuje břitvu, než se jí dotkne kůže zákazníka. Vyberte skutečně odolný pásek ze silné kůže. Obraťte ho naruby a proveďte cca 25–30 pohybů v opačném směru. Pravděpodobně máte takový už doma, takže stačí jen šikovně zavěsit a nemusíte si nic opatřovat.

britva holeni
Zdroj fotografie: Pixabay

Brousky na čepele

Dánská společnost RazorPit dokonce přišla s brouskem na žiletky a břitvy. Mezi uživateli se tento postup také velmi osvědčil, existuje i levnější ukrajinská varianta Zattoch. Jde o podlouhlou koženou destičku na lepicí pásce. Povrch je ještě upraven diamantovým práškem a sám broušený.

Při samotném broušení naneste na povrch destičky pár kapek gelu na holení. Břitvou pak postupujte v opačném směru a podobně jako u pásku udělejte asi 25–30 pohybů. Jedno broušení za měsíc pohodlně stačí k tomu, aby vám čepel dobře sloužila.