Skleník z PET láhví postavíte za jedno odpoledne. Tady je pro vás návod
adbz.cz » Hobby » Skleník z PET lahví zvládne postavit i amatér. Za jedno odpoledne je hotovo

Skleník z PET lahví zvládne postavit i amatér. Za jedno odpoledne je hotovo

Na výrobě skleníku z PET lahví není nic náročného. Navíc přináší hned několik výhod a postavit ho dokáže úplně každý.

pet lahev
Zdroj fotografie: Pixabay

Mít na zahradě skleník rozhodně není na škodu. Přináší totiž mnoho výhod. Ne každý si ale po finanční stránce může dovolit klasický skleník. Nabízí se tedy podstatně levnější řešení: skleník vyrobený z PET lahví.

K výrobě skleníku lze použít PET lahve

Tradičně se skleník vyrábí (jak název logicky napovídá) ze skla, případně se jako další materiál používá polykarbonát. Pokud vám ale z jakéhokoli důvodu ani jedna z variant nevyhovuje, je tu ještě jedna možnost. Vyrobit si skleník z PET lahví.

Možná vás to překvapí, ale vyrobit si skleník ze starých PET lahví ani zdaleka není tak složité a náročné, jak se na první pohled může zdát. Zvládne to i naprostý začátečník bez předchozích zkušeností.

Skleník vyjde na pár korun

Výroba skleníku z PET lahví je finančně nenáročná, vyzdvihuje jednu z hlavních výhod web Living iPrima. V porovnání se skleněnou klasikou i variantou z polykarbonátu budete na zlomku ceny, což může být rozhodující faktor, proč se do výroby skleníku z PET lahví pustit.

pet lahev plast
Zdroj fotografie: Depositphotos

Mezi další výhody patří fakt, že skleník z PET lahví je samozavlažovací. PET lahve netěsní na 100 %, proto při silném dešti voda proprší dovnitř, přičemž se ale nebude tak rychle odpařovat – vy tak ušetříte síly, čas i vodu.

Jak na to?

Nejtěžším úkolem bude shromáždit dostatečné množství PET lahví. Přesný počet nelze určit, protože vše závisí na celkové velikosti, rozměrech celé stavby a dalších podmínkách. Pro příklad uvedeme, že pokud budete chtít postavit skleník dlouhý 2,5 metru, široký 1,8 metru a vysoký tak, abyste se v něm mohli pohodlně postavit, budete podle webu Hobby Instory potřebovat cca 1 400 dvoulitrových lahví.

Každá stěna bude vyplněna lahvemi – ty se vkládají jedna do druhé. Je tedy potřeba odříznout dno lahve tak, aby dokonale padlo na zaoblenou část druhé lahve. Lahve zasouvejte jednu do druhé, čímž vytvoříte válcovitou trubku, nebojte se použít sílu.

A co dál?

Základem skleníku je dřevěná konstrukce mající podobu kostry domečku se stříškou a dveřmi, informuje web iReceptář. Vaším úkolem je horní a spodní část potrubí připevnit ke konstrukci – válce z PET lahví můžete upevnit lepicí páskou nebo je silně uvázat provázkem. Pro lepší efekt je možné lahvemi protáhnout lano a to uvázat k rámu.