Udělejte jednu klíčovou věc s pračkou a nikdy nebudete muset volat mechanika. Je snadná, zvládne ji kdokoliv

Jestliže se vaše pračka netočí a voda v bubnu zůstává i po ukončení pracího procesu, je třeba odhalit příčinu. Tou bývá ucpaný filtr.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se pračka přestane točit a odmítá vypouštět vodu z bubnu, obvykle hned myslíme na poškození čerpadla (nebo jiného aktivně pracujícího dílu) a voláme opraváře. Ale ještě předtím bychom měli zkontrolovat filtr vypouštěcího čerpadla. Ucpání filtru je totiž jednou z nejčastějších příčin výše zmíněných problémů. Může se totiž doslova zaplnit špínou, která připomíná bahno. A přes tu voda zkrátka nepronikne.

Jak často čistit filtr pračky

Rozhodně to není právě nejpříjemnější činnost, ale měli bychom ji provádět pravidelně. Filtr v pračce je totiž jedním z jejích nejdůležitějších prvků. Dokáže zachytit mnoho hrubých nečistot ještě předtím, než by se mohly dostat do odtokové hadice a ucpat ji (což vyžaduje mnohem náročnější čištění, než pouhé vyjmutí filtru). Čas od času je tedy dobré jeho kondici zkontrolovat – a to nejlépe každý měsíc (podle intenzity praní).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Správná péče prodlouží životnost vaší pračky, ale také celkově zlepší kvalitu praní díky tomu, že voda nebude v bubnu zůstávat déle, než je nezbytně nutné. Navíc čím déle se čištění filtru vyhýbáme, tím obtížnější později tento úkon bude, a to kvůli nahromaděným nečistotám. Je tedy vždy lepší sázet na prevenci, než později řešit nepříjemné následky naší lenosti.

Jak vyčistit filtr v pračce

Obvykle ho najdeme na boku spotřebiče. Bývá uschován pod speciálním krytem s nakreslenými šipkami nebo jiným obdobným symbolem, který vám naznačí, jakým směrem se otevírá a uzavírá. Pokud máte doma jiný typ pračky a nemáte tušení, kde by se mohlo toto nezbytné příslušenství nacházet, podívejte se do příručky. Ale víčko neotevírejte jen tak – připravte si ručníky nebo misku pro zachycení přebytečné vody.

iZdroj fotografie: Pixabay

A jak tedy postupovat? Připravte si asi 10 minut času a chuť se trochu umazat (vždycky to můžete vyřešit rukavicemi).

  • Vypněte přívod vody do pračky.
  • Okolo pračky rozložte ručníky a osušky.
  • Otevřete kryt filtru pračky.
  • Sejměte víčko z hadice a přebytečnou vodu vylijte.
  • Vraťte víčko zpět.
  • Odšroubujte filtr (obvykle proti směru hodinových ručiček).
  • Odstraňte všechny nečistoty a propláchněte ho pod studenou vodou.
  • Vraťte filtr zpět a víčko opět zajistěte.
  • Zkontrolujte, že se buben pračky točí.
  • Vše je hotovo a můžete začít prát.

Další dobré tipy na údržbu pračky

Trápí vás nepříjemný zápach, který se z tohoto spotřebiče line? Problém může být v gumovém těsnění, za kterým zůstává voda a další nečistoty. Po každém praní proto tato místa pečlivě vytřete. Zápachu se zbavíte rychleji, pokud do přihrádky na prací prášek nalijete ocet a zapnete ten nejdelší a nejteplejší prací cyklus. A přihrádku na prací prostředky vyčistíte jednoduše tak, že ji na půl hodiny naložíte do vody s octem. Vyzkoušíte to také?

Podívejte se na čištění filtru u pračky krok za krokem. Zjistíte, že je to mnohem jednodušší, než jste si doposud mysleli

Zdroj: Bosch-home

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články