Aby se domácí mazlíček na Silvestra nezbláznil a neutekl: Pomůže procházka i puštěná televize

S těmito devíti tipy může silvestrovský večer a novoroční ohňostroj zvládnout váš pes nebo kočka bez panických záchvatů. Samotné je ale raději nenechávejte.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na blížící se silvestrovské oslavy se většina lidí těší. Sejdou se s přáteli, bilancují, plánují budoucnost a o zábavu, kterou završí novoroční ohňostroj a přípitek, není nouze. Pro majitele domácích mazlíčků ale poslední den v roce tak šťastný nebývá. Obávají se hluku z rachejtlí, které lidé odpalují v podstatě během celého dne. A psi i kočky to velmi těžce nesou. Jsou vystresovaní a úzkostní.

Mají velmi citlivý sluch

Psi totiž mají několikanásobně citlivější sluch než lidé. Intenzivní kravál je děsí. Jsou vynervovaní, schovávají se, vyjí, štěkají, mohou se počůrat, rozkousat vybavení bytu a v panickém záchvatu si i ublížit. Zvuky, kterých je silvestrovská noc plná, u nich mohou vyvolat i silné bolesti nebo epileptický záchvat. Problému mohou jejich majitelé předejít, nebo ho alespoň eliminovat. Díky těmto devíti tipům mohou během silvestrovského reje udržet mazlíčky v klidu.

1) Procházka

Ještě než propukne silvestrovské veselí, vezměte psa na dlouhou procházku. Dopřejte mu dostatek pohybu, aby se co nejvíce unavil. Když se utahá, bude mít menší sklony k panice během ohňostroje. Rozhodně ho mějte při procházce na vodítku, protože petardy odpalují nedočkavci po celý den. Psa by mohly vylekat a zaběhl by se.

2) Kontakt

Pro jistotu zkontrolujte psí známku a připojte i další kontaktní informace na vás, včetně telefonu a adresy. Když se pes zaběhne, je pak pro nálezce, strážníky nebo pracovníky útulku snazší psa vrátit. Při zběsilém útěku si pes neznačkuje cestu a může doběhnout i několik kilometrů daleko.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Úkryt

Pokud je pes zvyklý na pelíšek, boudičku nebo přepravku, nechte ho schovat se tam. Poskytuje mu pocit bezpečí. Navíc můžete jeho zázemí přikrýt dekou nebo ručníkem. Jakmile ji běžně nepoužívá, rozhodně ho tam nenuťte být. Mohlo by ho to ještě víc vyděsit. Umožněte mazlíčkovi, aby se schoval v nejklidnější místnosti bytu. Hlaďte ho a chlácholte.

4) Televize

Když necháte běžet televizi nebo rádio, částečně přehlušíte zvuky ohňostroje zvenku a také kontinuální hluk pomůže odvést pozornost mazlíčka. Tolik se pak nesoustředí na dělbuchy. Přístroj nechtě běžet několik hodin před novoročním veselím. Nejvíce pomůže uklidňující hudba. 

5) Zábava

Dopřejte psovi nebo kočce zábavu. Rozptylte jejich pozornost nějakou hrou, oblíbeným pamlskem nebo žvýkací hračkou. Díky pozitivnímu zážitku se tolik nesoustředí na hluk zvenčí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Příroda

Pokud chcete mazlíčka zcela odstřihnout od stresu z novoročních oslav a sami nemáte nic v plánu, zvažte krátký noční výlet do přírody nebo na nějaké tiché a klidné místo.

7) Klid

Přestože máte obavy z toho, co přijde, snažte se sami zachovat klid. Mluvte na psa chlácholivým tónem, dejte mu pamlsek, pohlaďte ho. Zbytečně ho nestresujte tím, že budete upozorňovat na výbuchy a nadávat. Buďte mu příkladem a snažte se tvářit, jako by se nic zvláštního nedělo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

8) Samota

To nejhorší, co můžete udělat, je, že necháte na Silvestra psa samotného. Jakmile odejdete, může propadat panice. Alespoň odstraňte nebezpečné předměty, o které by se mohl zranit. Pokud opravdu nemusíte odejít, buďte s ním. Nebo mu zajistěte hlídání u rodičů nebo kamarádů, nejlépe u lidí, které zná.

9) Veterinář

Pokud máte příliš úzkostného mazlíčka, kterého silvestrovské veselí může extrémně vystresovat, poraďte se před svátky s veterinářem. Když nebude stačit pelíšek v koupelně, hračky, pamlsky a televize, může lékař předepsat prášky na uklidnění, díky kterým mazlíček oslavy prospí. Rozhodně psům ani kočkám nedávejte léky určené pro lidi. Mohly by jim způsobit závažné problémy.

Jak mazlíčkům přežít Silvestra?

Zdroj: LbLiving
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nečekané příznaky vysokého krevního tlaku: Když hodnota překročí 180/120 mm Hg, znecitliví ruce
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Kočka zachránila svou 73letou majitelku, která se propadla půdou až k potoku. Dovedla k ní záchranáře
Události247.cz
Události247.cz
Strach z útoků: Menšiny se bojí o své životy. Vládu to ale nezajímá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vrátíte se do chladného bytu a zapnete radiátor na 5? To je chyba. Je lepší pustit ho na střední stupeň a vyčkat