3 hlavní důvody, proč u jahod úroda zaostává – a co s tím dělat. Na vině je počasí, ale i nedostatek živin
Znáte to. Člověk se už těšil na první červenou dobrotu a místo toho jen sleduje, jak květy usychají a nic z nich není. Zasáhněte včas.

Obsah článku
Pokud vám jahody kvetou, ale k plození se nemají, je to k pláči. Ale nebojte, nejste v tom sami. Taková situace čas od času potká i zkušené zahrádkáře. A přitom často stačí změnit pár drobností, jak redakce adbz zjistila, a budete mít vyhráno. Místo zklamání si tak pochutnáte na voňavé úrodě, jak se patří.
Bez včel to nepůjde: Slabé opylení
Jahoda, i když to není strom ani keř, potřebuje pro tvorbu plodů jednu důležitou věc – pomocníky ze světa hmyzu. To sice pro většinu z nás není žádná novinka, ale přesto na to často zapomínáme.
Co dělat? Přitáhněte do zahrady více opylovačů. Vysaďte medonosné rostliny (skvěle vám poslouží kupříkladu levandule, mateřídouška, máta nebo třeba slunečnice). A pokud to neklapne ani tak, můžete vzít jemný štěteček a květy opylit ručně. Opravdu na tom není nic těžkého – prostě přenesete pyl z jednoho květu na druhý a máte hotovo. A kdo ví. Možná se u toho budete cítit jako včelka Mája.
Počasí je mrcha: Chlad a deště úrodě nepřejí
Další potíž, která milovníky tohoto ovoce často potrápí, je počasí, jak píše magazín Ukr.Media. Jahody sice něco vydrží, ale když zrovna v době květu začne pršet nebo se prudce ochladí, mohou to mít prostě a jednoduše nahnuté. Květy sice rozkvetou, ale kvůli dešti opadají dřív, než se stihnou opylit. A výsledek? Ten si určitě domyslíte sami – smutné, prázdné záhony bez plodů. V tomhle případě toho moc dělat nemůžete – když nic jiného, zaměřte se alespoň na výživu, ta ještě dokáže ledacos zachránit.
Jahoda bez živin? To je jako člověk bez snídaně
Bez pořádného jídla to nejde ani u lidí, ani u rostlin – to je snad jasné. Když jahodník nemá co „papat“, nemá ani z čeho vytvářet květy ani plody. Výsledek? Listy se sice objeví, ale jahody mezi nimi nebudou žádné.
Co dělat? Pravidelně přihnojujte. Klidně začněte podle rady z webu Facedobra obyčejným kompostem, dobře uleželým kravským hnojem nebo domácím vermikompostem – obojí jahodám opravdu svědčí. A pokud k domácím zdrojům přístup nemáte, pak jednoduše sáhněte po speciálním hnojivu na jahody – ideálně s vyšším obsahem draslíku a fosforu, které podporují kvetení a tvorbu plodů.
udalosti247.cz
19 h
udalosti247.cz
18 h
udalosti247.cz
18 h
udalosti247.cz
19 h