Díky rozinkám vyrostou silné sazeničky s potenciálem k velké úrodě. Bohatě postačí jedna hrst
Připravte pro semena a sazenice odvar z rozinek. Toto jedinečné přírodní hnojivo podpoří jejich růst i celkovou vitalitu.
Je to právě období března a dubna, kdy byste již měli mít jasno v tom, co chcete pěstovat. A pomalu již chystat truhlíky, substrát a nakoupit semena. Správná péče o semena v počáteční fázi pěstování je stěžejní, abyste dosáhli silných sazenic, které budou dobře plodit a budou odolné. Právě proto je žádoucí růst statných sazenic podpořit i vhodným hnojivem. A jak je známo, přírodní produkty jsou často levné a velmi efektivní. Velmi vyhovující variantou je i příprava hnojiva z rozinek.
Rozinky dodají semenům sílu
Rozinky si nejspíš spojujete spíše se sladkým pečivem, nežli se zahradničením. Věřte ale, že rozinky jsou velmi dobrým zdrojem stopových prvků a glukózy, které jsou pro správné vyklíčení rostlin klíčové. Vystačíte si s hrstí rozinek, vhoďte je do teplé, ale ne vroucí vody a nechte po dobu alespoň jedné hodiny vylouhovat. Sceďte a odvar je připravený k použití.
Toto zcela přírodní hnojivo je vhodné na zalévání semen lilku a okurek, ale rozhodně podpoříte růst i dalších plodin, případně tím můžete povzbudit i pokojové rostliny. Tímto hnojivem můžete zalévat semena i vzrostlé sazeničky. Nemusíte se obávat přehnojení a přestože bohatě postačí zalít hnojivem každých 10 dnů, můžete jej aplikovat i častěji. Doporučuje se zalévat už vlhký substrát.
Stará semena rovnou vyhoďte
Základ úspěchu pěstování silných sazenic a rostlin tkví v semenech, která by neměla být starší 2 let a měla by být skladována na suchém a tmavém místě. Po uplynutí této doby jsou již semena prakticky nepoužitelná, špatně klíčí a i kdyby nakrásně vyklíčila, rostlinky budou slabé. Truhlíky, nebo nádoby ve kterých chcete nechat semena klíčit, vždy dobře vyčistěte, aby na nich nebyly případné zárodky plísní.
Urychlit klíčení můžete i namočením semen přes noc v misce. Pro klíčení je velmi důležitá i teplota a vlhkost. Substrát by měl být vždy vlhký, ale ne přemokřený a semena potřebují teplo. Umístěte tedy truhlíky ideálně na parapet, kde je hodně světla. Teprve vzrostlé sazenice můžete pomalu připravit na přesazení ven a to tím, že jim dopřejete mírný průvan. Cirkulace vzduchu je v této fázi velmi vhodná i proto, že eliminuje vznik chorob a plísní. Následně je důležité i jednocení, tedy vytrhání slabých jedinců, kteří akorát ubírají místo a živiny silným sazenicím.