Při kontrole zahrad se rozdávají pokuty až 500 000 Kč. Úředníci hodlají navštívit pozemky Čechů
Bohužel neplatí, že si na své zahradě můžete dělat, co chcete. Naopak, za řadu činností vám může hrozit výrazná pokuta.
Dost možná jste to už také zažili. Pokud nemá soused na zahradě právě uklizeno, může řada škůdců a nežádoucích elementů (třeba semínek plevelu) zamířit i k vám. Jako první by samozřejmě měla být namístě domluva. Druhou možností, která by mohla vyřešit problém se sousedovým neposečeným pozemkem, jsou obecní vyhlášky.
Za nepořádek hrozí pokuta
Celá řada obcí v Česku je má přijaté. Radnice také vyzývají obyvatele, aby sekali trávu. Hlavním cílem je vyhnout se nekontrolovatelnému šíření invazivních plevelů, jako je třeba bolševník. Přesto se na úřady valí stížnosti na neposečené pozemky. K nejčastějším argumentům patří to, že vysoká tráva vypadá nevzhledně a produkuje nadměrné množství klíšťat, komárů a pylů.
Radnice sečení trávy kontrolují. „Úředníci sice provádějí pravidelné kontroly pozemků, ale samozřejmě nemohou být všude,“ vysvětluje na webu bohumínské radnice Jana Končítková z organizačního odboru. Pokud soused svou povinnost zanedbává, mají se lidé obrátit s podnětem na radnici.
„Úředníci případ prověří, případně vyzvou majitele k posečení pozemku a určí mu i lhůtu. Pokud ji nedodrží, může s ním být zahájeno přestupkové řízení a také mu může být udělena pokuta,“ dodala. V přestupkovém řízení hrozí sankce až do výše 10 000 korun. A pokuta za nepořádek vám může hrozit i v domácnosti, jak jsme na webu adbz už také psali.
Za plevel pokuty rostou
V případě, že sousední pozemek narušuje ten váš plevelem, můžete podat podnět na příslušný obecní úřad, není-li s majitelem domluva možná. Osoba pověřená úřadem se pak bude záležitostí zabývat a vy byste měli následně dostat vyrozumění o tom, jak danou věc vyhodnotili. Pokud se na pozemku najdou invazivní druhy, může jeho majiteli hrozit pokuta až 250 000 Kč.
Za pálení trávy jsou pokuty největší
Ani tím však horní hranice pokut nekončí. Nejpřísněji je v ČR z tzv. běžných činností trestáno vypalování trávy, jímž řada lidí stále ještě čistí pozemek. Bohužel riziko vzniku velkého požáru je při něm vysoké (navíc je ve hře také ekologie), jak varuje Hasičský záchranný sbor České republiky. Není tedy divu, že za takový přestupek může být udělena pokuta až 500 000 Kč. Vše vychází ze zákona č. 86/2002 o ochraně ovzduší.