Digestoř bude sát jako nová: Čištění filtru pomocí prášku do pečiva

Digestoř odsává nežádoucí páry při vaření či smažení, na jejím filtru se při tom však zachytává mastnota. Snadno se jí zbavíte díky prášku do pečiva.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když si položíte otázku, kdy jste naposledy vydrhli digestoř, tak se určitě zarazíte. Dokonce existují lidé, kteří si raději koupí novou, protože je čištění úmorné a výsledek je stejně neúspěšný. Samozřejmě můžete použít k údržbě chemické prostředky, ale to je až ta poslední možnost. Nehledě na to, že spotřebič poškozují a negativní účinek mají také na přírodu a lidské zdraví.

Mastnota jde horko těžko dolů

Kuchyní se při vaření a smažení line zápach přepáleného oleje, vznikají páry, které se usazují všude po kuchyni, a objevují se mastné mapy. Digestoř má sice filtry, ale ty je velmi složité odmastit. Pakliže je pravidelně nekontrolujete, spotřebič špatně saje a doma je během vaření nedýchatelno. Odsavač pak není účinný, jen zbytečně spotřebovává energii, dokonce se může nenávratně pokazit, protože je ucpaný.

Čištění digestoře provádějte ručně

Možná vás napadne, že by bylo nejsnazší vložit filtr prostě do myčky na nádobí. Tomu se ovšem snažte vyhnout. Na filtru je usazeno nepřeberné množství odolné mastnoty, která by se mohla zachytit i v myčce. Nezbude vám nic jiného, než se spolehnout na vlastní ruce.

jedlá soda iZdroj fotografie: Pexels

Co budete potřebovat

Pro efektivní čištění digestoře si připravte jen pár obyčejných věcí, které najdete ve spíži nebo je běžně používáte na úklid:

  • vřelou vodu,
  • tekutý mycí prostředek,
  • prášek do pečiva nebo jedlou sodu,
  • neabrazivní kartáč na drhnutí,
  • papírové ručníky.

Filtr digestoře ponořte do čisticího roztoku

Jakmile odstraníte kryt, pod nímž se nachází filtr, začnete s čištěním. Při sejmutí krytu si dávejte pozor, někdy to jde kvůli zapečené mastnotě ztuha.

  1. Do velkého kbelíku nalijte vroucí vodu, přidejte ¼ prášku do pečiva a mycí prostředek. Pamatujte na to, že se vám musí filtr do připravené nádoby vejít.
  2. Ponořte ho a hlídejte, zda vám nevyplouvá nahoru.
  3. Po 10 minutách začněte s čištěním kartáčem, mastnota půjde dolů.
  4. V případě potřeby proces opakujte, dokud nebude filtr jako nový.

A jaký fígl máte na čištění digestoře vy?

Zdroj: TheKitchn
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Hajdová

Zobrazit další články