Varování: Každý, kdo má na zahradě strom, riskuje, že vyfasuje pokutu 100 000 Kč

Nadešel čas, kdy potřebujete vyčistit svou zahradu od starých stromů? Zjistěte, jak to udělat správně, ale především také legálně, abyste se vyhnuli vysokým pokutám.

Muž v maskáčích řeže kmen motorovou pilou i Fotografie: Depositphotos
                   

Jaro je časem, kdy se naše zahrady probouzí k životu, ale také obdobím, kdy může být nutné se rozloučit s některými stromy, které už nejsou ve formě. Přestože to může vypadat, že na vlastním pozemku si můžete dělat, co chcete, realita je trochu složitější. Připravila jsem si pro vás stručného průvodce, díky kterému se dozvíte, jak na to, aniž byste se plácli přes kapsu v důsledku mastné pokuty.

Není to jen tak

Ať už je váš strom starý, nemocný nebo už prostě jen neprodukuje ovoce, jak by měl, jeho odstranění ve většině případů nemůžete provést jen tak na vlastní pěst. Městský nebo obecní úřad má pravidla, která je třeba dodržet, abyste se vyhnuli vysokým pokutám. Než začnete kácet, musíte získat povolení od příslušného úřadu. Právní firma Ciprýn & Kiršner na webu Kurzy upozorňuje, že úřady posuzují řadu faktorů, od věku a druhu stromu až po jeho místo ve vaší zahradě. Úřad může dokonce požadovat, abyste za odstraněný strom vysadili nový. A co víc? Pokud jste nájemci, potřebujete souhlas majitele pozemku.

Muž v teplácích řeže kmen motorovou pilou iZdroj fotografie: Fotografie: Depositphotos
Než sáhnete po pile, je dobré vědět, že bez odpovídajících povolení se můžete dostat do nepříjemností.

Kdy povolení nepotřebujete?

Některé stromy můžete odstranit bez povolení, pokud jejich kmen není širší než 80 cm ve výšce 130 cm od země, jak uvádí Důmazahrada. Ovšem pozor, neplatí to, pokud jsou součástí aleje nebo významného krajinářského prvku. Jak ale zdůrazňuje advokát Štěpán Ciprýn, i v těchto případech musíte úřad informovat do 15 dnů po akci.

Riziko pokuty

Nerespektování stanovených nařízení při kácení stromů může mít nepříjemné finanční následky. Pokud jste fyzická osoba a pokáceli jste strom bez potřebného povolení, můžete očekávat pokutu ve výši až 20 tisíc korun. Situace se stává ještě vážnější, pokud se jedná o odstranění celé skupiny stromů, kde může být pokuta až 100 tisíc korun. Právnické osoby pak v případě porušení pravidel čelí ještě přísnějším sankcím. Za neoprávněné kácení stromů jim hrozí pokuta až do výše jednoho milionu korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články