Těmto lidem stát zaplatí všechny výdaje spojené s bydlením. Stačí si o peníze říct, není to malá částka

Nečekané a vysoké výdaje vám v některých případech pomůže vyřešit stát. Prostřednictvím jednorázové peněžní pomoci vám zaplatí třeba kauci z pronájmu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Život čas od času přinese situace, se kterými nikdo z nás nepočítá. O to hůře se s nimi vyrovnáváme, jsou-li nepříznivé. Příkladem může být tornádo, které v roce 2021 zasáhlo jižní Moravu. Bez střechy nad hlavou se tehdy ocitlo více než 1 000 domácností. Kdo měl úspory, začal s obnovou svého domova, popřípadě si zajistil náhradní bydlení. Ovšem zbytek byl odkázaný mj. na pomoc státu, který pro podobné případy disponuje dávkou tzv. mimořádné okamžité pomoci (MOP).

MOP pokryje kauci i novou ledničku

Dávku mimořádné okamžité pomoci upravuje zákon č. 111/2006 Sb. o pomoci v hmotné nouzi. Zjednodušeně řečeno se jedná o peněžitou pomoc, která žadateli pomůže překonat některou mimořádnou událost. Příkladem mohou být povodeň, vichřice, požár, ale i vážné finanční potíže, které vám znemožňují uhradit nedoplatek z vyúčtování energií, kauci u nového pronájmu nebo třeba koupi nové ledničky.

Žádost o MOP můžete podat fyzicky i elektronicky prostřednictvím př. bankovní identity, eObčanky či datové schránky. Jedná se o jednorázovou a nenárokovou dávku. Abyste na ni dosáhli, budete muset prokázat, že se nacházíte v hmotné nouzi. Připravte se tedy na to, že příslušnému úřadu práce poskytnete vhled do příjmů všech členů své domácnosti a budete mu muset vysvětlit, co se vám přihodilo a na co přesně dávku potřebujete.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zamítavé stanovisko nicméně dostanete vždy, když se pokusíte žádat MOP na nákup léků, úhradu dluhů, exekucí, hypotéky, úvěrů a nákladů spojených s podnikatelskou činností. Co se týče výše částky, ta je variabilní. Vždy se posuzuje individuálně, jak uvádí Úřad práce České republiky. Úřad práce vám tedy s ohledem na vaše majetkové a sociální poměry může přiznat několik set, ale také dvě stě tisíc korun (v případě přírodních katastrof).

Stát zaplatí kauci za vás

Stát vám pomůže i se zajištěním nájemního bydlení. Jestliže nemáte dostatek finančních prostředků na složení kauce při podpisu nájemní smlouvy, můžete požádat o dávku MOP. Tedy když si například budete chtít pronajmout 2+kk na pražském Smíchově za 13 990 Kč/měsíc, budete muset při podpisu smlouvy složit kauci a provizi RK ve výši 3 nájmů. Celkem po vás bude pronajímatel požadovat 13 990 Kč nájemné a 41 970 Kč kauci.

Příslušný Úřad práce posoudí vaši žádost s ohledem na vaši finanční rezervu a celkovou životní situaci. V případě jejího kladného vyřízení vám na účet zašle požadovaných bezmála 42 tisíc korun. Další situace, které ÚP eviduje coby nezbytný jednorázový výdaj, jsou například správní poplatky při ztrátě osobních dokladů, pokrytí jízdného nebo noclehu, popřípadě poplatky za vyhotovení kopie rodného listu.

Využíváte některou z dávek nabízených úřadem práce? Jste s ní spokojeni?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články