Jak se zbavit nevítané pavoučí návštěvy? Starší generace radí nastražit citrony, oříšky nebo ocet

Pokud se chcete zbavit pavouků ve své domácnosti, nemusíte ihned kupovat jed a nemilosrdně je zabíjet. Postačí vám aplikovat tyto snadné způsoby.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pavouci, kteří žijí na našem území, jsou sice z velké části neškodní, ovšem jejich přítomnost v domácnosti není zrovna dvakrát příjemná. Abyste se jich však zbavili, nemusíte ihned kupovat toxické jedy a snažit se jednoho po druhém zabíjet – existují totiž mnohem účinnější a přirozenější způsoby, jak tyto osminohé návštěvníky vypudit a zajistit, aby se již nikdy zpět nevraceli.  

Proč jsou ve vaší domácnosti pavouci

Ještě než pavouky ze své domácnosti vypudíte, je důležité pochopit, proč tam ve skutečnosti jsou. Pokud totiž neuděláte některé změny, budou se objevovat neustále dokola a vaše vynaložené úsilí přijde vniveč. Mezi nejčastější příčiny patří: 

  • Příliš tepla: Jakmile se venku začne ochlazovat, pavouci vyhledávají teplá zákoutí. Pokud i vy rádi topíte na maximum, se vší pravděpodobností se u vás někteří z nich usadí.
  • Příliš vlhká domácnost: Pavouci se nejčastěji usazují v koupelnách a kuchyních, a to z dobrého důvodu. Nejvíce jim totiž vyhovuje vlhké prostředí. 
  • Hodně jídla: Pavouci jsou dravci, kteří se živí se mouchami a šváby. Pokud máte ve svém domě hodně jídla, pravděpodobně se o něj bude zajímat také hodně hmyzu, který pavouky přiláká.  
  • Špinavá domácnost: Odpadky a nevynesené koše v domácnosti stejně jako v předchozím případě lákají hmyz, který láká pavouky. 

Pokud se tedy chcete pavouků zbavit, je důležité o svou domácnost pečovat, pravidelně ji uklízet (i ty nejmenší drobky) a zamezit tomu, aby v ní bylo příliš vlhko. Při vysávání také nezapomeňte projet veškeré lišty, rohy a  tmavé kouty v domě, zejména pod vanou, záchodem a umyvadlem. Pavouci nesnáší ostré pachy, a proto si všechny metody pro jejich odstranění zakládají na co nejsilnějším aroma.  

Esenciální olej z máty peprné 

Abyste vypudili všechny pavouky ze své domácnosti, připravte si roztok z 15-20 kapek esenciálního oleje máty peprné a 1 litru čisté vody. Směs nalijte do lahvičky s rozprašovačem a nastříkejte je na všechny podlahové lišty, rohy, škvíry (v podlaze, pod okenními parapety, u prahů) a tmavá místa ve vaší domácnosti. Jelikož tito vetřelci nedokáží vystát ostré pachy, donutíte je tímto způsobem opustit svá zákoutí a hledat štěstí jinde. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Citrony a lískové oříšky

Kyselý citron má stejně jako máta velmi intenzivní aroma, které pavouci nedokáží za žádnou cenu vystát. Jednoduše jej proto nakrájejte na menší kousky a rozprostřete po celé své domácnosti – zejména tam, kde se pavouci pohybují nejvíce. Aby byl účinek co nejefektivnější, můžete k citronu přidat nadrcené kusy lískových oříšků, kaštanů či kousky ovčí vlny. 

Síla bílého octa

S přítomností pavouků v domácnosti vám také skvěle pomůže obyčejný bílý ocet (minimálně 9%). Smíchejte jej v poměru 1:1 s vodou, roztok přelijte do lahvičky s rozprašovačem a postříkejte jím opět všechny místa, kde se pavouci shromažďují. Ty po kontaktu s kyselinou octovou buď uhynou, nebo rychle utečou pryč. Pokud chcete zamezit jejich zpětnému příchodu, nalijte trochu octa do menších víček od láhví a umístěte je na tmavá a vlhká místa ve své domácnosti.  

Jak proti pavoukům v domácnosti bojujete vy? 

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články