Papriky budou plodit 3krát tolik, když jim teď věnujete 5 minut
adbz.cz » Hobby » Růst paprik podpoří odřezávání výhonků i odlamování květů

Růst paprik podpoří odřezávání výhonků i odlamování květů

Papriky jsou primadony a jejich pěstování vyžaduje nějaké ty pěstitelské zkušenosti. Jednoduchým odlamováním těch správných částí ale budete mít paprik na rozdávání.

pestovat papriky zena
Zdroj fotografie: iStock

Pěstování paprik je poměrně náročnou disciplínou. Jsou choulostivé na teplotní změny a průvan, stejně tak i na půdu. Paprikovou velmocí se po teplých oblastech Ameriky stalo Maďarsko a v těsném závěsu pak Španělsko. Obě tyto země disponují úrodnou půdou a velmi slunným a stálým počasím. Papriky je nicméně možné pěstovat i u nás, a se správnou péčí jich můžete ve výsledku sklidit nemalé množství. Rostliny paprik ale budou potřebovat pomoc z vaší strany a častou péči.

Papriky lze pěstovat i bez skleníku

Ideálním prostředím pro pěstování paprik je skleník či fóliovník, kde je stálá teplota a vlhko. Nicméně nezoufejte, pokud jej nemáte, některé méně choulostivé odrůdy lze pěstovat v záhoně, případně ve vhodné nádobě na balkoně či terase. Musí mít ale dostatek slunce a minimum průvanu. Paprikám vyhovuje půda bohatá na živiny a humus, naopak studené a těžké půdy jim nesvědčí.

Paprika patří mezi plodiny, které jsou poměrně náročné na přísun vody. Zalévejte je tedy dle počasí a vlastního pocitu. Půda by neměla nikdy vyschnout, ani přelití ale není to pravé ořechové. Aby byla půda neustále obohacována o cenné živiny, je dobré papriky pravidelně hnojit. Hnojivo si přitom vytvoříte jednoduše doma ze 3 přísad.

Správné prořezávání zvýší úrodu

V tomto se papriky příliš neliší od rajčat, kde je rovněž nutné zaštipovat výhony. Důležité je zaměřit se na spodní část rostliny, kde rostlina zbytečně vynakládá živiny, které by mohly jít do plodů. Je tedy nutné odstřihnout květy (případně i malé plody, pokud se již začaly tvořit) na první spodní větvi. Stejně tak je dobré prosvětlit dolní polovinu rostliny a zbavit ji přebytečných listů. Tyto listy nejenže zbytečně absorbují cenné živiny, jejich odstraněním navíc podpoříte cirkulaci vzduchu kolem rostliny a snížíte pravděpodobnost vzniku plísně.

papriky pěstované na balkoně
Zdroj fotografie: Piqsels

Za 5 minut máte hotovo a úroda se může zvýšit až 3krát. Pro zdravé listy a silnou a kvalitně plodící rostlinu je nutné udělat ještě jeden krok. Je dobré odstranit plané výhony, které se často objeví mezi 2 robustnějšími větvemi. Tyto výhony nepřinesou žádnou úrodu a opět jsou pro rostlinu akorát zátěží. Papriky tedy pravidelně kontrolujte a provádějte tyto úkony, aby jejich letošní úrod byla více než uspokojující. Ač jsou papriky brány jako jednoleté rostliny, je možné ty nejsilnější přezimovat a opakovaně použít.