Co říkají číslice uvedené na vejcích: Označení „2“ znamená, že je snesly slepice, které jsou krmené geneticky modifikovanými potravinami

Označení kupovaných vajec zná každý, ovšem málokdo skutečně ví, co dané číslice mohou symbolizovat a co to pro kupujícího znamená.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Každý z nás potřebuje jíst, někdo více, jiný méně. Někdo chce jíst zdravěji, někomu je to lhostejné. Právě „zdravější“ jídla, jestli se to tak dá nazvat, jsou většinou dražší. V obchodech dnes máme převážně na výběr z několika stejných výrobků lišících se např. kvalitou a cenou. Není tomu jinak u vajec. Vejce máme různě veliká, ale také jinak kvalitní, někdy ani nedokážeme posoudit, zdali jsou to vajíčka z chovu, nebo domácí.

Z jakých farem pocházejí vajíčka?

Nejideálnější variantou je mít rodinný dům, nebo alespoň zahradu, a tam slepice chovat a mít tak pravidelný přísun domácích vajec. A kdo ví, třeba se vám chov slepic zalíbí a nakonec budete po známých prodávat domácí vajíčka a něco si i přivyděláte. Ostatně lidé, pokud mají možnost, sáhnou raději po těch domácích. Berme teď ale v potaz vejce z obchodu – existují čtyři systémy chovu slepic/kuřat.

Vejce s označením 0 (nula) pochází z ekologického zemědělství. Slepice mají na farmách volný přístup do výběhu a jsou krmeny organickým krmivem. Nepodávají se jim žádná antibiotika ani jiné chemické látky. Tento druh vajec je totožný s těmi, která vám snese i vaše slípka na zahradě.

iZdroj fotografie: Pxhere

Druhé označení je 1, což jsou vejce z volného výběhu, tzn. že slepice mají tutéž možnost volného přístupu do venkovního výběhu. Rozdíl je ale v krmivu, u tohoto typu není kontrolovaná kvalita krmiva pro slepice. Opeřenci tak konzumují neekologické krmivo.

Další typ vajec je číslo 2, tzv. vejce od slepic chovaných v halách. Slepice těchto dvojkových vajec již nemají přístup k venkovnímu výběhu. Žijí obvykle ve velké hale, kde mají volný výběh, ven ale nesmějí. Podlaha tohoto prostoru je vyložena stelivem a krmeny jsou GMO krmivem, což jsou potraviny, které jsou geneticky modifikované.

iZdroj fotografie: Pxhere

Poslední je typ 3, tato vejce pocházejí od nosnic chovaných v klecích. Klece umožňují slepicím stát, sedět a také se hrabat v zemi. Krmivo GMO u tohoto typu chovu zakázáno není.

Co znamenají číslice na vejcích?

Určitě jste si všimli, že na skořápce kupovaného vejce z obchodu se nachází několik čísel. To číslo je poměrně důležité a má svůj účel. Řetězec čísel a písmen označuje: způsob chovu, zemi původu, obecní kód, rozsah a druh činnosti společnosti (např. farma konzumních vajec), číslo farmy. Díky těmto označením můžete rychle vyřešit případné stížnosti na kvalitu a snadno zjistíte, odkud dané vejce pochází. Případně může obchodní řetězec odstranit celou škodlivou várku vajec.

Odkud jsou nejlepší vajíčka?

Zdroj: SVS ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak působí kratom? Poznejte ho blíže
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Michaela Kuklová překonala rakovinu, ale o lásku nestojí. „Když se zamiluji, lítám v tom jak malá holka, takže jsem si lásku zakázala,“ říká
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky