Kompostujte správně, využít můžete i některé ovoce | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Tohle se do kompostu nesmí nikdy přidávat. Může se totiž stát, že výsledná směs zničí celý záhon

Tohle se do kompostu nesmí nikdy přidávat. Může se totiž stát, že výsledná směs zničí celý záhon

S vlastním kompostem dokážete půdu obohatit o potřebné živiny a nemusíte nakupovat žádná speciální hnojiva. Ne vše ale můžete pro kompostování použít.

hromada kompostu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Díky kompostování můžete využít rostlinné i další organické zbytky, abyste získali kvalitní organické hnojivo. Ani do kompostu ale nemůžete dát cokoliv. Naprosto nevhodné jsou jakékoliv části rostlin napadených škůdci a chorobami. Takové rostliny musíte okamžitě zlikvidovat. Můžete je například spálit a popel pak na kompost přidat. Jak je to ale se spadaným ovocem z ovocných stromů? Ne každé ovoce je pro kompostování vhodné. Jablka ale můžete s klidem využít.

Výhody kompostování spadaných jablek

Často jablka ze stromu sama opadávají, když jsou napadena nějakým škůdcem nebo plísní. I takové ovoce má ale pořád spoustu využití. Pokud je jeho napadení jen malého rozsahu a máte možnost s jablky hned pracovat, můžete je využít do kompotů nebo marmelád. Při zpracování ovoce projde varem a všechny škodliviny se v něm zničí. Nahnilá a červivá jablka ale posbírejte a zaneste na kompost.

Živiny, které jsou v jablkách obsaženy, dokáží urychlit zrání kompostu. Díky minerálům, vitamínům a stopovým prvkům v jablíčkách bude váš vlastní kompost obohacen o všechny tyto živiny, zvýší se aktivita prospěšných mikroorganismů a červíků. Naopak plísně a škůdci, kteří zapříčinili hnilobu ovoce, nejsou schopni kompostovací procesy vůbec přežít.

kolecka s kompostem vedle zahonu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kompostování všechny škůdce zničí

Kompostovací procesy přirozeně zvyšují teplotu uvnitř kompostu, a tím je značné množství plísní a škůdců úspěšně zničeno. Pokud máte pochybnosti, jestli jsou škůdci v kompostu opravdu zničeni, nechte jej 2 roky vyzrát a teprve potom jej použijte na svou zahradu.

Důležité je správně střídat jednotlivé vrstvy a pečlivě vybírat, co na kompost přidáte. Použití vlastního kompostu na zahrádce vám pak zajistí ty nejlepší výsledky. Kompost, ve kterém byla zkompostována i jablka, můžete využít na všechny okrasné i užitkové rostliny.

Které ovoce lze ke kompostování využít

Nedoporučuje se do kompostu přidávat peckoviny. Semena švestek, třešní, broskví, meruněk a dalších se nestihnou v kompostu tak rychle rozložit. Mohlo by se tak stát, že se vám v okrasném záhonku objeví rašící třešeň. Jablka, hrušky i všechny bobuloviny jsou ale do kompostu dokonalé a s jejich využitím nemusíte váhat.

Inspirace, jak můžete založit a vést kompost