Tohle se do kompostu nesmí nikdy přidávat. Může se totiž stát, že výsledná směs zničí celý záhon

S vlastním kompostem dokážete půdu obohatit o potřebné živiny a nemusíte nakupovat žádná speciální hnojiva. Ne vše ale můžete pro kompostování použít.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Díky kompostování můžete využít rostlinné i další organické zbytky, abyste získali kvalitní organické hnojivo. Ani do kompostu ale nemůžete dát cokoliv. Naprosto nevhodné jsou jakékoliv části rostlin napadených škůdci a chorobami. Takové rostliny musíte okamžitě zlikvidovat. Můžete je například spálit a popel pak na kompost přidat. Jak je to ale se spadaným ovocem z ovocných stromů? Ne každé ovoce je pro kompostování vhodné. Jablka ale můžete s klidem využít.

Výhody kompostování spadaných jablek

Často jablka ze stromu sama opadávají, když jsou napadena nějakým škůdcem nebo plísní. I takové ovoce má ale pořád spoustu využití. Pokud je jeho napadení jen malého rozsahu a máte možnost s jablky hned pracovat, můžete je využít do kompotů nebo marmelád. Při zpracování ovoce projde varem a všechny škodliviny se v něm zničí. Nahnilá a červivá jablka ale posbírejte a zaneste na kompost.

Živiny, které jsou v jablkách obsaženy, dokáží urychlit zrání kompostu. Díky minerálům, vitamínům a stopovým prvkům v jablíčkách bude váš vlastní kompost obohacen o všechny tyto živiny, zvýší se aktivita prospěšných mikroorganismů a červíků. Naopak plísně a škůdci, kteří zapříčinili hnilobu ovoce, nejsou schopni kompostovací procesy vůbec přežít.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kompostování všechny škůdce zničí

Kompostovací procesy přirozeně zvyšují teplotu uvnitř kompostu, a tím je značné množství plísní a škůdců úspěšně zničeno. Pokud máte pochybnosti, jestli jsou škůdci v kompostu opravdu zničeni, nechte jej 2 roky vyzrát a teprve potom jej použijte na svou zahradu.

Důležité je správně střídat jednotlivé vrstvy a pečlivě vybírat, co na kompost přidáte. Použití vlastního kompostu na zahrádce vám pak zajistí ty nejlepší výsledky. Kompost, ve kterém byla zkompostována i jablka, můžete využít na všechny okrasné i užitkové rostliny.

Které ovoce lze ke kompostování využít

Nedoporučuje se do kompostu přidávat peckoviny. Semena švestek, třešní, broskví, meruněk a dalších se nestihnou v kompostu tak rychle rozložit. Mohlo by se tak stát, že se vám v okrasném záhonku objeví rašící třešeň. Jablka, hrušky i všechny bobuloviny jsou ale do kompostu dokonalé a s jejich využitím nemusíte váhat.

Inspirace, jak můžete založit a vést kompost

Co vše do kompostu přidáváte vy?

Zdroj: LittleLeafy
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články