Vaše orchideje pokvetou nonstop, stačí je zalít citrónem | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Orchideje lační po zálivce z kyseliny citrónové. Zdravé a bez plísní vám pokvetou nonstop celou zimu

Orchideje lační po zálivce z kyseliny citrónové. Zdravé a bez plísní vám pokvetou nonstop celou zimu

Citróny jsou elixír zdraví. A to nejen pro člověka, ale i pro rostliny, zejména pak pro orchideje. Dopřejte jim zálivku z citronové vody a pokvetou vám neustále.

orchidea ruzova bohata
Zdroj fotografie: Pixabay

Není krásnějších pokojových rostlin, než jsou orchideje. Nádherné rostliny z tropických pralesů jsou obdivuhodně odolné a pokud se o ně s láskou staráte, odmění vás bohatou záplavou květů. Jestliže jste někdy zkusili tyto květiny pěstovat doma, možná jste narazili na problém, že ne vždy květy vydrží po celý rok, a když už kvetou, pak nepříliš bohatě. To může být důsledkem spousty různých proměnných, včetně hnojení, zálivky a nedostatečné kyselosti půdy.

Hustší kořeny, lesklé listy, bohaté květy

Orchidejí je neskutečně velké množství. Existují v nejrůznějších velikostech, barvách i tvarech. Zatímco největší orchideje, které rostou divoce v pralesích jsou tygří orchideje vysoké až k osmi metrům, ty nejmenší mohou měřit jen pár milimetrů. Zajímavostí je, že různé druhy orchidejí tvoří až 10 procent celkové populace rostlin na planetě Zemi a rostou po celém světě.

Klíčem ke krásnějším a zdravějším rostlinám orchidejí je co nejlépe napodobit podmínky jejich přirozeného prostředí. Ze všeho nejdůležitější je ale správná kyselost půdy a zálivka bohatá na vitaminy a minerály. K obojímu nám snadno pomůže jedna surovina, která se běžně vyskytuje v každé domácnosti, a sice citrón nebo kyselina citrónová. Když ji přidáte do zálivky, vaše rostliny zesílí, kořenový systém bude masivnější a bohatší, listy se budou lesknout a záplava květů bude zdobit váš byt prakticky bez ustání.

Návod na zálivku z kyseliny citrónové

Kromě posílení rostliny, o němž jsme hovořili o odstavec výše, se citrónová zálivka podílí i na jedné další důležité věci, a sice zabraňuje růstu plísní a hub, což je přirozená schopnost látek obsažených v citrónech. Díky tomu se může rostlina zbavit i skrytých ložisek plísně u kořenů.

K výrobě citronové zálivky budete potřebovat:

  • Odstátou vodu – 1 litr
  • kyselinu citrónovou – 2 gramy nebo čerstvě vymačkanou šťávu z citrónu – 1 lžičku

K výrobě zálivky smíchejte jednoduše kyselinu s vodou. Ideální poměr by měl být kolem dvou gramů na jeden litr vody. Počítejte s tím, že jedna zarovnaná čajová lžička může obsahovat okolo pěti gramů kyseliny citrónové, která vystačí zhruba na 2,5 litru vody.

Zálivku provádějte standardně, tedy namáčením kořenového balu do připravené vody na 15 minut, aniž byste nechali navlhnout svrchní vrstvu zeminy. Po namočení nechte rostlinu okapat a vraťte ji zpátky do květináče. Už po několika opakováních si všimnete zásadních změn. Vaše orchideje budou jako vyměněné!

Jaké máte zkušenosti s pěstováním orchidejí vy?

Pěstitelka orchidejí má s citrónovou zálivkou dobré zkušenosti. Podívejte se, jak její rostlina prospívá.

Zdroj: The Old Farmer’s Almanac