Jak perfektně vyčistit lednici bez použití chemie |adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jak přirozeně zbavit zápachu a vyčistit ledničku? Léty ověřené spojení 3 přísad nepřekoná ani nejdražší chemie

Jak přirozeně zbavit zápachu a vyčistit ledničku? Léty ověřené spojení 3 přísad nepřekoná ani nejdražší chemie

K vyčištění lednice nepotřebujete žádné drahé chemické přípravky. Stačit vám k tomu bude pár věcí, které jistě najdete doma. Navíc s ohledem na životní prostředí.

spinava lednicka uklid
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ocet není pouze potravinářská přísada se specifickým zápachem, nad kterým téměř každý ohrnuje nos. Své uplatnění nachází při úklidu. Ptáte se, jak je to možné? Odpověď se skrývá v chemické reakci této tekutiny. Jedná se totiž o kyselinu s koncentrací 4-18 % (nejčastěji 8 %), která má konzervační a desinfekční účinky. Ocet je tak skvělým pomocníkem při úklidu domácnosti, zejména pak lednice. V té totiž skladujeme jídlo, a tak je nutné, aby byla perfektně čistá.

Budete potřebovat jen pár věcí

Na přípravu a aplikaci čistícího prostředku na bázi octa si nachystejte:

  • 250 ml zmíněného dochucovadla,
  • 500 ml kohoutkové vody (horké),
  • šťávu z půlky citronu,
  • hadr (nejlépe z mikrovláken),
  • papírové utěrky,
  • rozprašovač,
  • misku naplněnou vlažnou vodou.

Veškeré komponenty smíchejte a nalijte do postřikovače. Než ovšem začnete s použitím roztoku, je třeba nachystat si lednici. Některé spotřebiče jsou vybaveny senzorem, který hlídá, zda jste nenechali otevřená dvířka. Pokud ano, tak začne houkat a umlčíte jej pouze zavřením. Pokud tento typ chladničky máte, tak ji před její očistou raději vypojte ze zásuvky.

Je to snadné jako facka

Další krok spočívá ve vytažení všech potravin. Zbavte se rovnou prošlých a zkažených kousků. Ostatní položte na nějaké chladnější místo (např. na podlahu ve verandě či koupelně). Poté ze spotřebiče vyndejte poličky a šuplíky. Postříkejte je octovým čistícím prostředkem a otřete hadrem. Ve vaně je opláchněte pod proudem vody a buďto je otřete dosucha nebo je nechte okapat na ručníku.

myti policek lednice
Zdroj fotografie: Depositphotos

Následně roztokem na bázi octa omyjte samotnou chladničku. Nastříkejte jej rozprašovačem na všechny stěny spotřebiče. Pak nechte přibližně dvě až tři minuty působit. Po uplynutí této doby si v míse s vodou mírně navlhčete hadřík a otřete s ním vnitřní prostory lednice. Tento proces opakujte do doby, než se zbavíte úplně všech skvrn a nečistot. Spotřebič utřete papírovými utěrkami, aby byl zcela suchý. Následně do něj vraťte poličky, šuplíky a potraviny.

Poslouží i jedlá soda

Pokud nemáte zrovna po ruce ocet, vystačíte si i s jedlou sodou. Dvě polévkové lžíce tohoto bílého prášku smíchejte s půl litrem teplé vody. Výslednou směsí omyjte všechny části lednice a následně otřete navlhčeným hadříkem a nakonec osušte. Hydrogenuhličitan sodný dále najde využití jakožto účinný pohlcovač zápachu. Menší množství nasypte do misky a tu položte na jednu z poliček chladničky. Použít můžete také mletou kávu, esenciální olej nebo lístky máty peprné.

Jaké další způsoby přírodní očisty domácích spotřebičů znáte?

https://youtu.be/WW_AB1CNm2k

Zdroj: TheSpruce